anemiler.net https://www.anemiler.net Anemi, Anemi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, anemiler.net Wed, 18 Jan 2017 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Mikrositik Anemi https://www.anemiler.net/mikrositik-anemi.html Sat, 24 Nov 2018 03:59:40 +0000 Mikrosotik anemi: Hemoglobinin kanda bulunması gereken miktarın altında olması sonucunda anemi ortaya çıkar. Mikrosotik anemi, demir eksikliği anemisi, demir kullanımı anemisi ve talasemiyi kapsar. Giderek artan demir eksikli Mikrosotik anemi: Hemoglobinin kanda bulunması gereken miktarın altında olması sonucunda anemi ortaya çıkar. Mikrosotik anemi, demir eksikliği anemisi, demir kullanımı anemisi ve talasemiyi kapsar. Giderek artan demir eksikliği sonucunda tırnaklarda kırılganlık ve kaşık biçiminde bir görüntü, şiş ve ağrılı dil, ağız çevresinde çatlak, besin olmayan maddeleri yeme isteği, yorgunluk, kuvvet kaybı, halsizlik ve baş dönmesi gibi belirtiler meydana gelmektedir. Demir, alyuvarların üretimi sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için çok önemlidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu demir alınmadığında vücut bedende depolanmış olan demiri kullanir. Depolanan demir bittiğinde ise az sayıda alyuvar yapılır. İçlerindeki düşük miktardaki hemoglobin anemiye neden olur. Buda kansızlığın en yaygın sebebidir. Çoğunlukla kan kaybından meydana gelir. Erkeklerde en sık rastlanan neden gastrointestinal sisteminden gizli kanamadır. Menopoz öncesi kadınlarda adet kanamalarının toplamı  yaygın bir nedendir. Hamilelerde demir ihtiyacı iki kat artar. Mide ameliyatı sonrasında ve barsak hastalıklarında da demir eksikliği yaşanabilir. Bedende bulunması gereken toplam demir erkeklerde 3,5 gram kadınlarda ise 2,5 gramdır. Bu fark kadın ve erkeğin vücut farklılığından, kadınların adet görme ve gebelik gibi demir eksikliğine sebebiyet veren olaylar neticesinde vücudunda demir deposu bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Sebze lif fitatları, çay tannatları, kepek ve bazı antibiyotikler demir emilimini azaltır.

Mikrosotik anemi tedavisi: 

Öncelikle sebebi araştırılmalıdır. Gıda ve antiasitler demir emilimini azaltabileceğinden dolayı yemeklerden 1 saat önce alınmalıdır. Demir alımı yaklaşık 6 ay sürdürülmelidir. Anemi 2 ay içerisinde düzelmelidir. 
]]>
Anemi Hastalığı https://www.anemiler.net/anemi-hastaligi.html Sat, 24 Nov 2018 18:08:04 +0000 Anemi Hastalığı: Kanda, kırmızı kan hücreleri vardır. Kan hücre yapısında, vücudun her tarafına oksijenin taşınması ve bu hücrelerin renginin kırmızı olmasını temin eden hemoglobin bulunur. Alınan nefesle birlikte, Anemi Hastalığı: Kanda, kırmızı kan hücreleri vardır. Kan hücre yapısında, vücudun her tarafına oksijenin taşınması ve bu hücrelerin renginin kırmızı olmasını temin eden hemoglobin bulunur. Alınan nefesle birlikte, akciğerde bulunan oksijen, bu hemoglobinin yapısına bağlanıp, vücudun diğer bölgelerine taşınır. Hemoglobinin kan hücresinde olması gereken miktarda daha az olunca ortaya anemi hastalığı çıkar. (Halk dilinde buna kansızlık hastalığı da denilmektedir.) Hemoglobinin kan hücresinde olması gereken minimum değerler, insanlarda cinsiyete göre; erkeklerde 13 g/dl, kadınlarda ise 12 g/dl dir. Bu değerler dünya sağlık örgütü tarafından belirlenen standart değerlerdir. Bu değerler, çocuklarda ise 6 yaşına kadar 11 g/dl, 6-15 yaş aralığında ise 12 g/dl’ dir. Bu değerlerin altındaki değerler, kansızlığın göstergesi sayılır.

Anemi Hastalığının dünyada görülme sıklığı, kadınlarda; %30-40 iken,  erkeklerde bu oran yaklaşık %20 civarındadır. Kansızlık hastalığını meydana getiren sebepler arasında en fazla görülen demir eksikliğine bağlı anemidir. Anemi hastalarının yaklaşık % 90’ında Demir eksikliği görülür.

Anemi Hastalığında Demir Eksikliği: 

Anemi hastalığında çok görülen bir durum olan demir eksikliği; yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak  vücuda alınan demir mineralinin yetersiz kalmasıdır. Demir, kandaki hemoglobine bağlanır ve oksijenin damarlarda taşınmasına yardımcı olur. Genelde bebeklik döneminde ortaya çıkan bir durumdur. Dünyada en fazla görülen anemi hastalığı bu türüne. Çocukluk ve ergenlik döneminde de sık karşılaşılmaktadır.

Demir Eksikliğine Yol Açan Sebepler

Vücutta demir eksikliğinin ortaya çıkmasında çeşitli faktörler vardır. Bu etkenler; Demir alımındaki eksiklik ve Demir emiliminde yetersizlik, kanamalar

Demir Alımındaki Eksiklik: Hamilelik ve emzirme dönemi içerisinde bebek için demire daha çok ihtiyaç vardır. Yeni doğan bebeklerin bu dönemlerde büyüme fazla olmasından dolayı, anne sütü veya inek sütü bebeğin ihtiyacını karşılamayabilir. Bu sebepten anne sütüne ek olarak demir ihtiyacını karşılamak üzere besin veya demir ilaçları verilir.

Demir Emiliminde Yetersizlik: İnsanlarda meydana gelen kimi hastalıklar neticesinde demir mineralinin bağırsaklar yoluyla vücuda emilimi kifayet etmez. Sindirim bozukluğu, kronik bağırsak hastalıkları, mide ameliyatları, sonucu demir alımı yavaşlayabilir.

Kanamalar: Bazı bağırsak hastalıkları veya değişik hastalıklar sonucu meydana gelen kanamalar sonucu ya da adet dönemlerinde çok fazla miktarda kan kaybı olabilir. Burada yapılan diyetle demir alımı yetersiz olur, ayrıca ek olarak demir beslenmesine ihtiyaç duyularak demir mineral eksikliği giderilir. Aksi halde kan kaybı sonucu olarak anemi hastalığı meydana gelir.

Bütün bunlardan ayrı olarak az da olsa anemiye sebep olan farklı durumlar vardır. Bunlar arasında alyuvarların idrarla dışarı atılması, devamlı surette aspirin kullanımı, vücutta oluşan parazitler, kurşun zehirlenmeleri vb.

Anemi Hastalığı Bulgusu: 

Demir eksikliğine bağlı vakaların pek çoğunda bir belirti olmaz. Daha çok kan tahlilleri yapılması sonucu teşhis konulabilir. Eğer anemi hastalığı ilerlemişse, hastada iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, kabızlık gibi sorunlar oluşur. Fiziksel bir aktivitelerde çarpıntı, çabuk yorulma, nefes almada güçlük, bu hastalığın şiddetine göre meydana gelir. Ayrıca bazı değişik belirtilerde görülebilir. baş dönmesi, kulakta çınlama, vs.

Anemi Hastalığında Tedavi: 

Demir eksikliği tedavisi için uygulanan usul ağız yoluyla demir ilacı alınmasıdır. 60 günden sonra anemi hastası normale döner, fakat ihtiyaç duyulan demir mineralinin vücutta yeteri kadar depolanması için uzun bir süre demir tedavisi uygulanır. Bebeklerde ise şurup veya damla ile ilaç verilir.

]]>
Anemi Kansızlık https://www.anemiler.net/anemi-kansizlik.html Sun, 25 Nov 2018 13:55:29 +0000 Anemi Kansızlık; Kanın kırmızı renk olmasını sağlayan hemoglobin bulunmaktadır. Aynı zaman da hemoglobin oksijenin vücut içindeki dolaşımını gerçekleştirir. Kan da belli bir miktar hemoglobin olması gerekmektedir. Eğer ka Anemi Kansızlık; Kanın kırmızı renk olmasını sağlayan hemoglobin bulunmaktadır. Aynı zaman da hemoglobin oksijenin vücut içindeki dolaşımını gerçekleştirir. Kan da belli bir miktar hemoglobin olması gerekmektedir. Eğer kanda hemoglobin olmazsa ya da belli bir seviyenin altında olursa anemi yanı kansızlık ortaya çıkar.  Hemoglobin değeri kadın ve erkeklerde farklıdır. Kadınlarda 12 g/dl erkeklerde ise 13 g/dl'dir. Çocuklarda yaş aralıklarına göre değerlerde değişmektedir. 6 yaş grubu çocuklar da 11 g/dl, 6-15 yaş arasında 12d/gl olması gerekmektedir.  Anemi özellikle çocukların gelişimini olumsuz etkiler. Anemi kansız hastası olan çocukların konuşması, yürümesi ve oturması gecikebilir.  Ayrıca bağışıklık sistemleri yeterince gelişmez ve ileride öğrenme zorluğu yaşayabilirler. 

Anemi Kansızlık Bulguları 

Anemi demir eksikliği olarakda bilinmektedir. Anemi kansızlığın net belirtileri yoktur. Özellikle hastalığın başların da tanı anca yapılan tahliller sonucu konulabilir.    Ancak hastalık ileri bir düzeyde ise hasta da halsizlik, beniz solukluğu, yorgunluk hissi, kabızlık gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca hasta hareket etme konusunda güçlük çekebilir. Yürüme ya da koşma esnasında nefes almada güçlük çeker ve çarpıntısı artar. Bunun dışında anemi kansızlık hastalığının şu belirtileri de vardır;
 • Hasta kil, toprak gibi yiyecekler yemek ister 
 • Baş dönmesi sıklaşırsa 
 • Ağız kısmında yara ve çatlak oluşması 
 • Dilde kızarma ve kabarcık oluşması 
 • kulak çınlaması 
 • Tırnak şeklinin değişmesi 
 • Boğazda ağrı ve yutma güçlüğü

Anemi Kansızlık Tedavisi 

Hastalık için uygulanan ilk yöntem hastaya ağızdan demir ilacının verilmesidir. Demir ilacına düzenli devam edilmesi ile birlikte hasta ortalama iki ay içerisinde normale döner. Tedavi ortalama bir yıl kadar sürer. Bebeklere ise genellikle şurup verilir. Demir ilacı kullanılırken hastaların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle kan yapıcı besinler tüketmesi gerekir. Bunun yanında ilaç tedavisinden istenilen sonucu almak için hastanın süt ve süt ürünlerinden uzak durması gerekir. İlaç ile birlikte C vitamini takviyesi yapılırsa ilacın emilimi artar.

]]>
Orak Hücreli Anemi https://www.anemiler.net/orak-hucreli-anemi.html Mon, 26 Nov 2018 09:50:24 +0000 Orak hücreli anemi, alyuvarlarda oksijen taşıma görevi bulunan hemoglobinin herhangi bir gen bozukluğu ile alakalı nedenden ötürü alyuvarların anormaliği sonucu orak şeklini alması ve kalıtım yoluyla aktarılan genetik bir hasta Orak hücreli anemi, alyuvarlarda oksijen taşıma görevi bulunan hemoglobinin herhangi bir gen bozukluğu ile alakalı nedenden ötürü alyuvarların anormaliği sonucu orak şeklini alması ve kalıtım yoluyla aktarılan genetik bir hastalıktır. İnsanoğlunun solunum ile vücuduna aldığı oksijen akciğerlerinden bazı işlemler vasıtasıyla kana geçerek alyuvarlarda bulunan hemoglobin proteinine bir zincir misali bağlanır. Fakat orak hücreli anemi  hastalarındaki hemoglobin biçimi diğer sağlıklı kişilere göre çok farklıdır. Bu hastalığa sahip kişilerde S tipi adı verilen Hemoglobin mevcuttur. Bu kişilerin alyuvarları bulunduğu ortamda oksijen miktarı az olduğunda şekil değişikliğine uğrayıp orağa benzer bir şekil almaktadır. Kısaca kanın üstündeki alyuvar parçalarının orak şeklini alması denilebilir. Yani hemoglobinin geninin üzerinde bir değişimden dolayı kaynaklanmaktadır. Alyuvarların asıl görevi vücuda oksijen taşımak ve karbondioksidi akciğere taşımaktır. Fakat bu hastalıkta alyuvarlar orak şeklini aldıklarından yeterince oksijen ya da karbondioksit taşıyamazlar. Ayrıca bu alyuvar hücreleri orak şeklinde olduğundan damarları tıkayabilme riski de vardır. Bu hastalıkta kanda pıhtılaşma sorunu illa ki görülmektedir. Bu hastalığa sahipler kişiler düzenli olarak her ay kontrole giderek ve kontrollerde kanına gerekli olan maddeleri alarak yaşantısına düzgün bir şekilde devam edebilmektedirler. Bu hastalık genellikle Adana, Mersin, Antakya gibi bölgelerde daha çok görülmektedir. Ülkemizden haricen hastalık en çok Afrika'da ve Afrika Bölgesi'nde görülmektedir. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)'nün bazı verilerinde yılda doğan çocukların 275.000'i orak hücreli anemi hastalığı taşıyarak doğmaktadır. 

Orak Hücreli Aneminin Belirtileri: 

Hastalığın belirtilerinden hematolojik kriz, ağrılı kriz, ani akciğer solunumu, priapizm, dalak sekestrasyonu bazılarıdır. Fakat bu hastalığın uzun süreli sonuçları da vardır. Bu uzun süreli sonuçlara örnek olarak kemik ve eklem hastalıklarından bazılarını, solunum sistemi hastalıklarından bazılarını, kalp-damar hastalıklarından bazılarını, sindirim sistemi hastalıklarından bazılarını, bacak ülseri ve bazı göz problemleridir.

Orak Hücreli Anemi Hastalığının Tedavisi: 

Öncelikle hastalığın tedavi edilmesinde ilk adım olarak bazı koruyucu önlemler alarak bu bu hastalığın etkisi düşürülebilir. Tabii ki bu kısa süreli bir tedavidir. Yani uzun süre veya temelli bir çözümü yoktur. Bazı aşılarla ve penisilin proflaksisi ile bu hastalığın enfeksiyonlarının yayılması engellenmelidir. Ayrıca hasta, ateşli hastalık döneminde bazı verileri göz önünde bulundurarak sıvı desteklemesini iyi yapmalıdır. Hastada demir birikimi var ise bunun engellemesi için demiri bağlayan bazı ilaçlar vardır. Hastanın bu ilaçlardan kullanması gereklidir. Hastalığın tedavisinin ikinci aşamasında hastada belirti olarak geçen komplikasyonların yok edilmesidir. Bu komplikasyonlar yok edildiğinde hasta hemen hemen tamamen tedavi olmuş kadar rahatlamaktadır. Ayrıca hastalığa kesin çözüm olabilecek bazı yeni tedavi yaklaşımları da gelmiştir. Kesin çözüm olabilme şansı çok yüksektir fakat tamamen işe yaramayadabilir. Bu tedavi yaklaşımları: HbS polimerizasyonunun ilaçla önlenmesi, hücre içi hemoglobin konsantrasyonunun azaltılması  HbF üretiminin farmakolojik indüksiyonu, kemik iliği transplantasyonu olarak 4 e ayrılır. 
]]>
Anemi Nedir https://www.anemiler.net/anemi-nedir.html Mon, 26 Nov 2018 16:32:39 +0000 Anemi, halk tarafından " kansızlık" olarak bilinen kırmızı kan hücresinin sayısının azalması veya hemoglobin miktarının azalması veyahutta her ikisininde olması sonucunda oluşan bir tür hastalıktır. Aneminin de k Anemi, halk tarafından " kansızlık" olarak bilinen kırmızı kan hücresinin sayısının azalması veya hemoglobin miktarının azalması veyahutta her ikisininde olması sonucunda oluşan bir tür hastalıktır. Aneminin de kendi içinde birçok çeşiti bulunmaktadır. Mesela demir eksikliği ile oluşan anemiye "demir eksikliği anemisi" denilmektedir. Bu anemi türü en çok rastlanan türdür. Folik asit ve B12 vitamininin eksik olması halinde de " megaloblastik anemi" ismini almaktadır. 

Anemi belirtileri 
 • Anemi hastalarında genellikle halsizlik, bitkinlik ve uyku hali gözlenir. Saatlerce uyuyabilirler ve bu uykununda yetmediğini söyleyebilirler. Merdiven çıkarken veya yokuş çıkarken normalden daha çabuk yorulurlar. Bir iş yaparken, ders çalışırken veya başka bir işle meşgullerken çabuk sıkılırlar. Yapılan işe konsantre olamazlar ve bırakırlar. Sık sık baş dönceleri, kulak çınlamaları, baş ağrıları, yutkunmada zorluk ve nefes darlığına maruz kalırlar. El ve ayaklarda da aşırı soğumalar görülür. 
 • Unutkanlık yaşarlar. Hatırlanması en kolay olan şeyleri dahi unutabilirler. Bu unutkanlıklar geçici unutkanlıktır ve çoğu kötü sonuçlar doğurmazlar. Unutkanlığın yanısıra dikkatsizlikleri de göze çarpar. Yapılan herhangi bir işte sürekli dikkatsiz davranırlar. 
 • Ciltlerinde yaralar çıkmaya başlar. Bu yaralar bazen kırmızı lekeler olabilmektedir. Bazı anemi hastalarında yoğun sivilce çıkışı da görülmektedir. Bu sivilceler normalde bakımlar ile kolay kolay geçmezler. Demir eksikliğiyle de bağlantılı olmasından dolayı öncelikle demir kaynağı sağlamaları gerekmektedir. Bu gibi vitamin, mineral eksiklikleri tamamlandığında yaralar, lekeler ve bazı kişilerde gözlenen sivilcelerin geçmesi daha da kolaylaşacaktır. 
 • Yeteri kadar demir, B12 vitamini, folik asit, C vitamini, bakır ve riboflavin içermeyen bir beslenme tarzı aneminin habercisidir. 
 • Gebeliğin ilk 6 ayı boyunca anemiye rastlanmaktadır. 
 • Bağırsak veya başka hastalıklar sebebiyle kanamalar olabilir. Adet dönemlerinde de fazla miktarda kan kaybedilmesi anemiye sebep olmaktadır. 
Anemi tedavisi nasıl yapılır 

Fizik muayene ve kan tahlilleri ile anemi teşhisi konulabilir. Hastanın hangi tip anemi olduğu belirlenir. Demir eksikliği anemisi tedavisinde ağız yoluyla alınan demir takviyeli ilaçlar verilir. Bu takviye ilaçlar yardımıyla hastanın demir miktarı 2 ay içerisinde normale döner ancak demir depolarının dolması için tedavinin bir süre daha devam etmesi önerilir. Demir takviyeli ilaçların kullanımı C vitamini ile birlikte olmalıdır. Bu sayede demirin emilimi artar. Süt ve süt ürünleri demir emilimini azalttığından dolayı anemi tedavisinde uygun görülmez. 

Anemi tedavisinde beslenme,

Anemi tedavisinde alınan ilaçlarla birlikte beslenme tarzı da değiştirilmelidir. İçerisinde demir, B12 vitamini, C vitamini ve folik asit bulunan besinler tercih edilmelidir. Et, yumurta sarısı, ıspanak ve pırasa gibi yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, erik ve üzüm gibi kurutulmuş meyveler demir bakımından zengin besinlerdir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da süt ve süt ürünlerini fazla tüketmemek. Ispanağı yoğurtla yemek yerine yumurta kırarak yemek anemi tedavisine oldukça fazla yardımda bulunur.
]]>
B12 Eksikliği Anemisi https://www.anemiler.net/b12-eksikligi-anemisi.html Mon, 26 Nov 2018 22:52:31 +0000 B12 eksikliği anemisi: B12 Eksikliği vitamini anemisi, dengesiz beslenmedeki B 12 vitamini eksikliğinden veya kişinin bünyesinin B 12 vitaminini almamasıyla oluşur. B12 vitamininin alınamaması durumunda, kemik iliğinde kırmızı kan B12 eksikliği anemisi: B12 Eksikliği vitamini anemisi, dengesiz beslenmedeki B 12 vitamini eksikliğinden veya kişinin bünyesinin B 12 vitaminini almamasıyla oluşur. B12 vitamininin alınamaması durumunda, kemik iliğinde kırmızı kan hücrelerinin üretimi engellenir.  İnsan vücudunda B12 vitamini karaciğerde depolanmaktadır. Sağlıklı bir insanın karaciğerlerinde 5 yıllık B 12 vitamini depolanabilir.

B12 vitamini eksikliğinin kişiye zararları çok fazla olmaktadır. Kişi kendini sürekli hasta hisseder bu durum kişinin psikolojisini etkileyerek kendini mutsuz hissetmesine sebep olur. B 12 eksikliği anemisinde aşağıdaki belirtiler görülmektedir, bu belirtileri olan kişiler uzman bir doktora görülüp testler yaptırarak, B12 eksikliği anemisi hastası olup olmadığını öğrenebilir. Doktorlar B 12 eksikliğinin oluşmasını sağlayan unsurları anlayabilmek için bir dizi test daha yapabilirler. Kişiye uygun bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu genellikle B 12 vitamini takviyesi olmaktadır.

B 12 eksikliği anemisinde görülen belirtiler:
 • Kişi kendini yorgun hisseder.
 • Nefes darlığı çekilir.
 • Baş ağrısı hissedilir.
 • El ve ayaklarda uyuşuk, karıncalanma hissedilir.
 • Akıl karışıklığı yaşanır.
 • Depresyon.
 • Hafıza kaybı.
 • Baş dönmesi.
 • Göz kararması.
B 12 vitamini sadece et, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Bu sebepten vejeteryanlar  B12 eksikliğini minimuma indirmek için süt ve süt ürünlerini bolca tüketmelidirler. B 12 vitamini eksikliği vejeteryanlar da sıkça görülmektedir. Doktora danışarak B12 vitamin haplarından ara ara kullanabilirler.
]]>
Pernisiyöz Anemi https://www.anemiler.net/pernisiyoz-anemi.html Tue, 27 Nov 2018 14:25:23 +0000 Persiniyöz anemi, vücudumuzun yeterli seviyede B12 vitaminine sahip olmamasından kaynaklı yeteri kadar alyuvarın yapılmadığı bir durumdur. Aynı zamanda anemi kanınızda normalden daha az bir sayıda alyuvar olması anlamına da geli Persiniyöz anemi, vücudumuzun yeterli seviyede B12 vitaminine sahip olmamasından kaynaklı yeteri kadar alyuvarın yapılmadığı bir durumdur. Aynı zamanda anemi kanınızda normalden daha az bir sayıda alyuvar olması anlamına da gelir. Persiniyöz anemi yaşlılarda daha sık görülür ancak kadın ve erkeklerde görülme sıklığı her zaman aynıdır. Bu hastalığın asıl nedeni intrensek faktör adındaki protein eksikliğidir. B12 vitamini kan hücrelerinin yapımında önemli bir yere sahiptir. Vücutta alyuvar yapmamız için B12 vitamini ve intrensek faktör dediğimiz bir protein gerekmektedir. Bunlar bazı gıdalarda veya ilaçlarda bulunur. Persiniyöz anemi bir tür kansızlık hastalığıdır. Bu hastalık günümüzde çoğu insanlarda meydana gelmektedir. Çoğu zaman bu hastalık önlenemeyen bir hastalık haline gelebilir ve ömrünüz boyunca B12 vitamini almayı gerektirebilir. B12 vitamini eritrosit  yapımında önemli madde olarak yer alır. Bu anemi de yeterli olmadığı taktirde eritrosit yapımı tamamen durur. Persiniyöz anemi çok yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Fakat konulan tanının hızı çok önemlidir. Tanı ne kadar erken konulur ise tedavisinin de olumlu geçmesi bir o kadar artar. Bu anemi çeşidi diğer anemi çeşitlerine göre hastaya en çok zarar veren anemiden biridir. Hastalığın derecesine göre tedavisi çok uzun da sürebilir. Persiniyöz anemi eskilerde çok korktuğumuz hastalık türlerinden biriydi fakat günümüz imkanları sayesinde gelişen tıp ile birlikte kesin tedavisi ile ortaya çıkmıştır. 

Persiniyöz anemi hastalığına yakalanma riski fazla olan kişiler
 • Alkol kullananlar
 • Madde bağımlısı olanlar
 • Vejeteryanler
 • Bazı ilaçları kullananlar
 • Pankreas hastası olanlar
 • Yanlış beslenen kişiler
 • Mikotik hastalık geçirenler
 • Parazitsel hastalık geçiren kişiler
Persiniyöz Anemi Nedenleri

Persiniyöz aneminin B12 vitamini eksikliğinden dolayı bir çok nedeni olabilir. B12 vitamini yetmezliği Büyük oranla bazı nedenler ile sınırlıdır. Persiniyöz aneminin başlıca nedenleri şöyledir;
 • Mide yüzeyinin hasar görmesi
 • Bağışıklık sisteminin hatalı tepkileri
 • Şeker hastalığı
 • Mide kanseri
 • İnce bağırsak anormallikleri 
 • Çeşitli ilaçlar
 • Düzensiz beslenme
 • Parazitlere bağlı olarak gerçekleşen hastalıklar
Persiniyöz Anemi Belirtileri
 • Vücudun bazı uzuvlarında duyu kaybı
 • Renk körlüğü
 • Kilo kaybı
 • Dilde ağrı
 • Solukluk
 • İştahsızlık
 • Nefes darlığı
 • Ciltte anormal renk değişikliği
 • Çarpıntı
 • Çevreye uyum sağlayamama 
 • Baş dönmesi
Kişide bunla görüldüğü zaman persiniyöz anemi hastalığına yakalanmış demektir. Erken teşhis için hastalığın ilk başladığı sıralarda uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Persiniyöz Anemi Tedavisi

İlk başta hastalığın derecesine ve nedenine bağlı olarak tedaviye başlanır. Anemi nedeni B12 vitamini eksikliği ise bunu düzeltmek için B12 vitamini hastaya enjekte edilir. Bunun yanı sıra vücuda kandaki değerleri düzeltmek için folik asit de verilir. Persiniyöz anemi tanısı geç konulursa bu hastalık sinir hasarlarını önlemeyebilir. Persiniyöz anemi tedavisi vitamin desteği ve iğneleri ile yapılır. Hastalığın ileri boyutlara ulaşmaması için erken teşhis her zaman önemlidir. Eğer hastalık ilerlediyse mutlaka doktor kontrolünde tedavi olmanız gerekmektedir. 
]]>
Megaloblastik Anemi https://www.anemiler.net/megaloblastik-anemi.html Wed, 28 Nov 2018 05:22:04 +0000 Megaloblastik Anemi Nedir; Eritrositlerin kemik iliğinde üretimi sırasında DNA sentezinin bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan anemiye megaloblastik anemi denir. Yaptığımız tanımdan da anlaşılacağı gibi eritroid seri blas Megaloblastik Anemi Nedir; Eritrositlerin kemik iliğinde üretimi sırasında DNA sentezinin bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan anemiye megaloblastik anemi denir. Yaptığımız tanımdan da anlaşılacağı gibi eritroid seri blastlarının DNA'larında sentez ve gelişme defekti olur. Çekirdeği olgunlaşmamış eritroid blaslar kemik iliğinde inefektif eritropoez(eritroid yıkımı) ve anemi oluşur. Megaloblastik anemi nin sebepleri B12 vitamini ve folik asit eksikliğidir. B12 vitamini sinir sistemi, kan hücrelerinin oluşumunda çok önemli görevleri vardır. Folik asit ise hücre yapımında, DNA sentezinde görevlidir. Fakat sinir sisteminde rol almaz. B12 eksikliği anemisinde folik asit anemiyi iyileştirebliir.  Fakat sinir siteminde herhangi bir görevi olmadığı için bir süre sonra hastalar daha ciddi  ilerlemiş nörolojik semptomlar ile doktora başvurur

B12 Eksikliği Nedenleri Nelerdir
 • Yeterli derecede  B12 vitamini içeren besinler tüketmemek 
 • Çölyak hastalığı olanlar 
 • Crohn hastalığı olanlar 
 • Gastrektomi (midenin kısmen yada tamamının cerrahi operasyon ile alınması) ameliyatı geçirenler
 • Difillobotrium latum 
 • İmmerslunt sendromu olanlar 
 • İntestinal divertikül hastalığı olanlar 
 • Kronik asit pompa inhibitörleri kullanımı 
 • Pernisiyöz anemi hastaları 
Besinsel eksiklik, gastrikakloridia ve pernisiyöz anemi, B12 eksikliği anemisinin yetişkinlerdeki en sık görülen nedenlerdir. Alkol ise yetişkinlerde folik asit eksikliğinin en çok görülen sebebidir.

Folik Asit Eksikliği Nedenleri Nelerdir
 • Fazla alkol tüketimi 
 • Yetersiz folik asit alımı 
 • İhtiyacın veya kullanımın arttığı zamanlarda: Gebelik, siroz, hemodiyaliz, hemolitik anemi.
 • Çölyak hastalağı 
 • Malabsorbsiyon 
 • Eritrolösemi hastalığı
Folik asit eksikliğine neden olan ilaçlar: Folik asit antagonisti(6-merkaptopurin), pirimidin antogonisti (sitozin arabinozit), metotreksat, trimetoprim 

Megaloblastik Aneminin Klinik Bulguları Nelerdir
 • Klasik anemi belirtileri görülür.
 • Hafif ikter görülür.
 • Atrofik glossit .
 • Bulantı, kusma, ishal(hücre hasarı) görülür.
 • Korteks ve omuriliğin dorsal-lateral kollarında demiyelinizasyon görülür.
 • El ve ayaklarda uyuşma, hissizlik görülür.
 • Unutkanlık en belirgin bulgusudur.Fakat folik asit eksikliğine bağlı oluşan nörolojik bir bulgu oluşmaz.
Labaratuar Bulguları Nelerdir
 • MCV miktarında artış olur(makrositler).
 • Eritrosit ve hemoglobin sayılarında azalma görülür.
 • Trombosit ve lökositlerde azalma görülebilir.
 • Retikülosit sayısında anormallik görülmez. 
 • Hipersegmentte nötrofiller(altı loblu eritrosit görüldüğü takdirde megaloblastik anemi tanısı konur.)
 • Homosisteyin ve metilmalunik asit miktarlarında artış gözlenir.(B12 vitamini eksikliğinde)
 • Sadece homosisteyinde görülen artış(folik asit eksikliğinde).
 • Kemik iliği aspirasyonu: Megaloblastik hiperselülarite .
 • B12 vitamini eksikliği anemisinde tam tanı koyabilmek için ;serum B12 düzeyinde azalma hemde idrarda metilmalonik asit miktarında artış görülmesi gerekir.
 • Persiyöz anemi için antipariyatel ve antiintrensek faktör antikorlarına bakılır. Gerektiği takdirde üst ve alt endoskopik değerlendirme yapılabilir.
Megaloblastik Anemisinin Tedavi Yöntemi

Malabsorbsiyona bağlı B12 vitamini eksikliğinin tedavisinde intramüsküler serumlar yada dil altı B12 vitamini tedavisi uygulanır. B12 vitamini eksikliği giderilmeden folik asit takviyesine başlanmamalıdır. Ayrıca günlük diyetinizde et, balık ve süt ürünlerinden olabildiğince fazla tüketmeye çalışınız.
]]>
Anemi Testi https://www.anemiler.net/anemi-testi.html Wed, 28 Nov 2018 12:31:25 +0000 Anemi Testi,  Anemi teşhisi koymak için, doktor muhtemelen tıbbi geçmiş hakkında sorular sorar. Fiziki muayene yapar ve kan testleri ister. Belirtilere, aile sağlığı, diyet, alınan ilaçlar, alkol kullanımı ve etnik köken h Anemi Testi,  Anemi teşhisi koymak için, doktor muhtemelen tıbbi geçmiş hakkında sorular sorar. Fiziki muayene yapar ve kan testleri ister. Belirtilere, aile sağlığı, diyet, alınan ilaçlar, alkol kullanımı ve etnik köken hakkındaki sorulara cevap vererek yardımcı olunur. Doktor bir nedene işaret edebilecek anemi belirtilerini ve diğer fiziksel ipuçlarını arar. Temelde üç farklı anemi vardır, kan kaybı, azalmış ve hatalı kırımız kan hücresi üretimi veya alyuvarların yok olması. Kan testleri sadece anemi tanısını doğrulamakla kalmaz aynı zamanda altta yatan durumların belirlenmesine de yardımcı olur.

Anemi Testi Ne İşe Yarar

Kandaki kan hücrelerinin sayı, boyut, hacim ve hemoglobin içeriğini belirleyen kan sayımı testi uygulanır. Bu teste CBC denir. Kan ve demir seviyesi, ayrıca serum ferritin seviyesi, vücudun toplam demir depolarının en iyi göstergesidir. Bu testlerde, B12 vitamini ve folat, ayrıca kırmızı kan hücresi üretimi için gerekli vitamin seviyeleri ölçülür. Nadiren görülen anemi nedenlerini tespit etmek için özel kan testleri (kırmızı kan hücrelerine karşı bağışıklık saldırısı, kırımızı kan hücresi kırılganlığı, enzim, hemoglobin ve pıhtılaşma bozukluları) uygulanır. Reticulocyte sayısı; bilirubin ve kan oranını, idrar testleri ile kan hücrelerinin ne kadar hızlı üretildiğini veya hemolitik anemi var ise görüntülenmesini sağlar. Nadiren de olsa, ilgili doktor aneminin nedenini belirlemek için örnek kemik iliği isteyebilir.
]]>
Anemi https://www.anemiler.net/anemi.html Wed, 28 Nov 2018 23:46:21 +0000 Anemi: Kansızlık olarak tanımlanan anemi, hemen hemen her yaşta ve her cinsiyette oluşabilecek bir kan hastalığı türüdür. Hastalıklar içerisinde en çok görünen bir türdür. Erkek ve kadınlarda görülebilir. Fakat doğurganl Anemi: Kansızlık olarak tanımlanan anemi, hemen hemen her yaşta ve her cinsiyette oluşabilecek bir kan hastalığı türüdür. Hastalıklar içerisinde en çok görünen bir türdür. Erkek ve kadınlarda görülebilir. Fakat doğurganlık yaşına gelen kadınlarda görülme sıklığı daha yüksektir. Bunun sebebi ise kadınların menstruasyon döneminde olması ve bu dönemlerde kan kaybetmeleridir. Gebelik döneminde de folik asit düzeyinin düşüklüğü ve kanda ki değişimlere bağlı olarak anemi görülebilmektedir. Yenidoğan bebeklerde ise hayatın ilk dönemlerinde demir eksikliğine bağlı olarak gelişen anemi türü görülebilmektedir. Bu dönemde demir içeren damlalar kullanılarak bu durumun önüne geçilebilinir. Ayrıca demirden zengin besinler ile beslenmek oldukça önemlidir. Birde bu yaş çocuklarda çok fazla inek sütü içmekte anemiye neden olabilmektedir. Bunun için de inek sütü alımını azaltmak tedaviye yardımcı olacaktır. Yetişkinlerde ise anemi görülme sıklığı %10 civarındadır. Fakat yetişkinlerde altta yatan farklı hastalıklarda olabilmektedir. 

Aneminin Başlıca Sebepleri; Anemi basit bir kan sayımı testi ile kolayca teşhis edilebilmektedir. Özellikle risk altında olan kişilerin bu kan testini belirli aralıklar ile yaptırmaları teşhis ve tedavide önemli yer oynar. Kan sonuçlarına göre, erkeklerde 13g/dl altı, kadınlarda 12g/dl altı, 6 yaşa kadar olan çocuklarda 11g/dl atı, 6 ila 15 yaş arasındaki çocuklarda ise 12g/dl altı anemi göstergesidir.
 • Kan kaybı,
 • Yetersiz alyuvar üretimi,
 • Alyuvar yıkımının fazla oması,
 • Yetersiz beslenme,
 • Hormonlar,
 • Hastalıklar ve hastalık tedavileri,
 • Gebelik,
 • Aplastik anemi dir.
Anemide Başlıca Risk Faktörleri; Demir, vitamin ve folik asitten fakir beslenme, cerrahi operasyon geçirenler, böbrek hastaları, kanser hastaları, diyabet hastaları, AIDS hastaları, tiroid hastaları, karaciğer ve kalp hastaları ve bir çok enfeksiyon hastaları da risk altındadır.

Anemi Belirtileri Arasında;Kan testi değerleri anemi olduğunu gösteriyor ise, hemoglobin elektroforezi testi, retikülosit testi, kan ve vücutta demir ölen testler yaptırmakta da fayda vardır.  
 • Baş dönmesi,
 • Nefes darlığı,
 • El ve ayaklarda soğukluk,
 • Baş ağrısı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Cilt soğukluğudur.
Anemi Tedavisinde; Tedavi yaşa göre ve aneminin derecesine göre değişim göstermektedir. Tedavi de demir içeren preparatlar ve şuruplar tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra ek gıda takviyeleri, vitamin ve mineral ilaçları da verilmektedir. Başta tedavide demir, B12 folik asit,C vitamini kullanılır. Ayrıca önemli durumlarda, kan nakli, kan ve kök hücre nakli, cerrahi tedavi yapılmaktadır. Anemiyi önlemek için beslenmeye dikkat etmek, gerekli vitaminleri ve ilaçları düzenli almak, altta yatan başka hastalıkları tedavi ettirmek önemli yer tutmaktadır.
]]>
Aplastik Anemi https://www.anemiler.net/aplastik-anemi.html Thu, 29 Nov 2018 13:59:29 +0000 Aplastik Anemi, vücudumuzun yeni kan hücreleri üretimini yapmamasından doğan hastalıklara aplastik anemi diyoruz. Aplastik anemide yorgun ve halsiz bir şekilde hissederiz,  enfeksiyonlar ve kontrolümüz dışındaki kanamalar iç Aplastik Anemi, vücudumuzun yeni kan hücreleri üretimini yapmamasından doğan hastalıklara aplastik anemi diyoruz. Aplastik anemide yorgun ve halsiz bir şekilde hissederiz,  enfeksiyonlar ve kontrolümüz dışındaki kanamalar için daha çok risk altında oluruz. Nadir görülür fakat ciddi bir hastalıktır. Herhangi bir yaşta meydana gelebilir, genç veya yaşlı yaş gruplarına ayırmak pek açıklayıcı değildir.  Herkes risk altında olabilir gençlerde bu biraz daha yoğun yaşanabilir. Aplastik aneminin tedavisinde kemik iliği nakli, kan nakli veya ilaç tedavisi uygulanabilir. Geçmiş yıllarda ölümcül olarak bakılan bu hastalık tedavilerin gelişmesiyle birlikte artık kurtulmak mümkün hale gelmiştir.

Aplastik Anemi Belirtileri
Nefes nefese kalma, yorgunluk ve bitkinlik hissetme, hızlı ve düzensiz kalp atışı görülmesi, sık ve uzun süren enfeksiyonlar, soluk renkte ten, vücutta sebepsizce ve kolay oluşan morarmalar, burnumuzda ve diş etimizde kanamalar görülmesi, vücudumuzdaki kesiklerden akan kanın hemen durmaması, derimizde oluşan kızarıklık, baş dönmesi ve baş ağrısı görülmesi gibi bulgular aplastik anemi belirtileridir. Bu belirtiler iki çeşit kan hücresinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Aplastik anemi haftalar veya aylar içerisinde yavaşça belirtilerini gösterebilir veya aniden ortaya çıkabilir. Aplastik anemi hastalığı kişiden kişiye değişebilir. Yani bazı insanlarda kısa süreli görülürken bazı kimselerde ise kronik hale gelmiş olabilir. Mutlaka tedavi ettirilmesi ve erken teşhisin önemi bu hastalıkta da büyüktür çünkü geç kalınır ve tedavi olumlu cevap vermezse ölüme kadar gidebilir.

Aplastik Anemi Sebepleri

Kemik iliğinde oluşan hasarlar aplastik anemiyi ortaya çıkarır çünkü kemik iliğinde hasar oluşması oradaki üretilen kan hücrelerinin durması anlamına gelir. Kan hücresi üretimini etkileyen faktörler ise şunlardır; 
Yüksek dozda kemoterapi ve radyasyon tedavileri, kanserle başa çıkan bu tedaviler vücudumuzda ki kanser hücrelerini öldürürken kök hücrelerine de zarar verebilir bu geçici bir aplastik anemi yan etkisidir.
Kimyasallara maruz kalma, gübrelemede ve haşere ilaçlamada kullanılan zehirli kimyasallar aplastik anemiye yol açabilir aynı zamanda petrolün bileşeni olan benzine de maruz kalma aplastik anemiye yol açabilir. Bu tür zehirli kimyasallardan uzak kalabilirseniz kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz.
Hamilelik, sırasında bağışıklık sisteminin düşmesi kemik iliğinde azalma meydana getirebilir.
Aplastik anemiyi doktor bazı testlerde teşhis eder bunlar;
Kan testleri, vücudumuzda kırmızı kan hücreleriyle, beyaz kan hücreleri ve pıhtı hücreleri belli bir sayıda bulunur. Buradaki kan hücrelerimizin hepsinin düşük çıkması durumunda aplastik anemi teşhisi konulabilir. Bir çok hastalıkta bir kan hücremiz düşük çıkabilir ama ikisi birden düşük çıkması aplastik anemi sebebidir. 
Kemik iliği testi, bu işlem için bir kemik iliği biyopsisinden geçmemiz gerekir. Bu işlemde doktorumuz büyük bir kemikten mesela kalça kemiğinden bir kemik iliği numunesi almak zorundadır bunun için uzun bir iğne kullanılır. Mikroskopta incelenir ve normalden az ise teşhis konabilir.
]]>
Anemi Çeşitleri https://www.anemiler.net/anemi-cesitleri.html Thu, 29 Nov 2018 15:16:32 +0000 Anemi çeşitleri,  Basit bir tabirle kansızlık olan bilinen anemi, dokulara yeterli oksijen taşımak için yeterli ve sağlıklı hücrelerinin bulunmaması durumudur. Bu durum farklı şekillerde meydana gelir bu da anemi çeşitleri Anemi çeşitleri,  Basit bir tabirle kansızlık olan bilinen anemi, dokulara yeterli oksijen taşımak için yeterli ve sağlıklı hücrelerinin bulunmaması durumudur. Bu durum farklı şekillerde meydana gelir bu da anemi çeşitlerini oluşturur. Anemi çeşitleri farklı nedenlerden kaynaklanır ve tedavisi de farklı şekillerde sağlanır.

Demir Eksikliği Anemisi

Bu anemi çeşidi demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan anemi çeşitlerindendir ve en sık görülen çeşidi de budur. Özellikle kadınlarda demir eksikliği fazladır. Bunun nedenleri kadınların regl, hamilelik ve emzirme dönemleridir. Regl dönemlerinde aşırı kanama demir eksikliğine sebep olur. Hamilelikte fetal büyüme sırasında fetüs demire ihtiyaç duyar bu sebeple annedeki demir fetüse geçer ve annede demir ihtiyacı ortaya çıkar. Aynı şekilde emzirme döneminde demir, süt yoluyla bebeğe geçer ve annenin demir ihtiyacı artar. Ayrıca bebeklik ve çocukluk dönemlerinde de demire fazlasıyla ihtiyaç vardır. Kan yapımına bağlı gelişen bu aneminin tedavisi demir tabletleri ve şurupları ile olur.

Aplastik Anemi: Aplastik anemi nadir görülen ancak çok ciddi olan bir anemi çeşididir. Bununla beraber bu anemi çeşidine yakalanan hastaların çoğununda anemi sebebi bilinmemektedir. Bu anemi çeşidinin tedavisi kan ve kemik iliği kök hücre nakilleri ile mümkün olabilir.

Hemolitik Anemi: Kan hücrelerinin daha normal döngüleri tamamlayamadan kan dolaşımı sırasında yok olması veya da çıkarılması durumudur. Hemolitik anemi kalıtsal olabileceği gibi sonradan ortaya çıkan bir anemi çeşidi de olabilir. Tedavisi kan ve kemik iliği nakli, ameliyat, kan transfüzyonları, plazmaferez ve ilaçlar şeklinde gerçekleşir.

Orak Hücreli Anemi: Bu anemi çeşidi kalıtsaldır yani sonradan meydana gelmez. Kan hücrelerinin şekli, sağlıklı kan hücrelerine göre farklılık gösterir. Bu farklılık orak anemi hücrelerinin şekillerinin hilal aya benzemesidir. Bazı hastalarda, hastalık kendisini göstermez ancak genlerinde saklı kalırlar. Bu durumda kişi taşıyıcıdır ve bu hastalığı gelecek nesillere aktarabilirler. Kalıtsal olan bu hastalığın tedavisi yoktur ancak kan transfüzyonlarıyla hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir.

Pernicious (Megaloblastik) Anemisi: Karaciğer anemisi, yeterli miktarda B12 olmadığı için vücudun yeterli miktarda sağlıklı kan hücresi oluşturamadığı bir durumdur. Hastalar bazı iç faktörler eksikliğiyle B12 vitaminini yeterince ememez. Bununla birlikte başka sebepler de B12 vitamini eksikliğine sebep olabilir. Tedavisi ise B12 vitamini takviyesi ilaçlardır. Pernicious anemisi tehlikeli olup ömür boyu tedavi ihtiyacı duyulabilir.

Akdeniz (Talasemi) Anemisi: Kalıtımsal alyuvar bozukluğu olarak tanımlanabilir. Bu hastalık hemoglabin üretiminin gerçekleşememesi durumudur. Hastalık ilerledikçe kansızlıkla beraber sarılık da görülebilir. Beraberinde dalakta ve böbrekte büyüme gerçekleşebilir. Tedavisi ise kan naklidir.
]]>
Gebelikte Anemi https://www.anemiler.net/gebelikte-anemi.html Fri, 30 Nov 2018 09:41:11 +0000 Gebelikte anemi, Gebelikte anne adayları diğer kişilere göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu süreç içerisinde anne adaylarının hem kendi sağlığını hem de bebeğinin sağlığını önemsemesi gerekir. Hemen hemen her bi Gebelikte anemi, Gebelikte anne adayları diğer kişilere göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu süreç içerisinde anne adaylarının hem kendi sağlığını hem de bebeğinin sağlığını önemsemesi gerekir. Hemen hemen her bireyde görülebilecek anemi, kanda bulunması gereken ve kana renk veren hemoglobinin miktarına bağlı olarak gelişir. Hemoglobin miktarının normal seviyenin altında olması halinde anemi hastalığının yaşanması kaçınılmaz olur. Gebelikte anemi hastalığı ile karşı karşıya kalmamak için başta beslenme olmak üzere pek çok şeye dikkat etmek gerekir. Gebelikten önce kansızlık şikayeti bulunan anne adaylarının gebelik döneminde de belirli aralıklarla kan sayımı yaptırması önemlidir. 

Gebelikte anemi hastalığından kurtulmak için yapılması gerekenler
 • Kana renk veren hemoglobinin üretimi kandaki demir miktarı ile yakında ilgilidir. Bu nedenle demir seviyesinin de kontrol altında tutulması gerekir. Bu nedenle demir yönünden zengin olan gıda maddeleri ile beslenmek gerekir. Demir yönünden zengin pek çok besin maddesi bulunmaktadır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler çok fazla tüketilmelidir. Bu sebzelerin sirkeli suda yıkanarak çiğ tüketilmesi tavsiye edilir. Yine tavuk ciğeri, sığır ciğeri, çiğ badem, ceviz, keçiboynuzu pekmezi, yumurta da demir takviyesi için sık sık tüketilmelidir.  
 • Yapılan kan sayımında anemi olduğu anlaşılan gebeler için mutlaka ilaç takviyesi yapılması gerekir. Doktor tarafından reçete edilen ilaçların düzenli olarak alınması gerekir. Özellikle C vitamini ile birlikte kullanılan demir ilaçları daha etkilidir. Bu yüzden birkaç damla limon ya da portakal suyu ile alabilirsiniz. 
 • Gebelikte aneminin tedavisi için sağlıklı beslenmek kadar düzenli beslenmek de büyük öneme sahiptir. Bu nedenle öğün atlanılmaması, ara öğünlere dikkat edilmesi ve çok fazla kepekli ekmek tüketilmemesi gerekir.
]]>
Demir Anemisi https://www.anemiler.net/demir-anemisi.html Fri, 30 Nov 2018 22:16:59 +0000 Demir Anemisi, Oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Vücutta ihtiyaç duyduğu demirin alınmamasından kaynaklanan demir anemisi, tedavisi oldukça kolay olan bir anemi çeşididir. Demir anemisi çoğunlukla sağlıklı alyuvar ya Demir Anemisi, Oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Vücutta ihtiyaç duyduğu demirin alınmamasından kaynaklanan demir anemisi, tedavisi oldukça kolay olan bir anemi çeşididir. Demir anemisi çoğunlukla sağlıklı alyuvar yapılmasını sağlamak için vücutta yeteri miktarda demir olmaması durumunda ortaya çıkar. Vücutta demirin yeteri miktarda  olmadığı durumlarda vücut depolanan demiri kullanır ve bir süre sonra depolanmış olan demirde bittiğinde vücut az sayıda alyuvar üretmeye başlar ve üretilen alyuvarlarda olması gerektiğinden az miktarda hemoglobin yer alır.

Demir anemisi nedenleri

Kan kaybı, vücutta yaşanan kan kaybı demir eksikliğine yol açar. Özellikle de kadınlarda yaşanan uzun süren ve aşırı olan adet kanamaları, rahimde bulunan miyom olarak adlandırılan iyi huylu urlarda ortaya çıkan kanamalar ile beraber doğumdan sonra yaşanacak kan kaybı demir anemisinin oluşmasına neden olur. Aynı zamanda idrar yollarında oluşacak kanama, iç kanama gibi internal kanamalar da demir anemisinin nedenleri arasında sayılabilir.

Yanlış beslenme, kişinin et, yumurta ve balık gibi demir açısından zengin olan gıdalar ile beslenmemesi durumunda demir anemisinin görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu durumda olan kişilerin mutlaka demir takviyesi alması gerekir. Doğru besinler tüketildiği takdirde vücutta demir eksikliğinin giderilmesi sağlanabilir. Et tüketemeyen vejeteryan kişiler bakliyat, meyve ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler ile beraber mısır gevreği ve demir ilaveli ekmekler tüketerek demir ihtiyacını karşılayabilir. Özellikle çocukluk ve gebelik döneminde vücut daha fazla demire ihtiyaç duyacağı için bu dönemlerde demir açısından zengin gıdaların tüketilmesi çok daha önemlidir.

Vücudun demir emilimini yeterli yapmaması, kişi demir açısından zengin olan gıdalarla beslense dahi Chron hastalığı, bağırsak ameliyatı ya da Çölyak hastalığı gibi bazı durumlarda vücut demir emilimini gerektiği gibi sağlayamayabilir. Bunun yanı sıra midede bulunan asidin azalmasına neden olan bir takım ilaçlar da demir emilimini olumsuz etkileyebilir.

Demir anemisi belirtileri

Demir anemisi durumunda ortaya çıkacak belirtiler aneminin derecesine bağlı olarak değişebilir. Hafif ve orta derecede yaşanan demir anemisi kişide hiçbir belirti vermeden ilerleyebileceği gibi şiddetli belirtilerle de ortaya çıkabilir. Demir anemisi, ağız kenarında çatlak oluşması, kişinin sık sık enfeksiyon hastalığına yakalanması, kırılgan yapıda tırnaklar, cilt renginde solgunluk, baş ağrısı ile beraber sinirlilik hali, saç dökülmeleri, kulak çınlaması, ağız etrafında yaralar ve dudak çatlaması, el ve ayaklarda uyuşma, dikkat eksikliği, yorgunluk ve güçsüzlük gibi belirtiler gösterebilir. Demir anemisi şiddetli olduğu durumlarda ise, kişide çarpıntı ile beraber buz, boya, kireç ya da toprak gibi maddeleri yeme eğilimi, tiroid fonksiyonlarının yavaşlaması ve huzursuz bacak sendromu gelişebilir. Çocuklarda yaşanan demir anemisinde ise çocuğun konuşma, yürüme ve oturmasında gecikme yaşanması ya da öğrenme yeteneğinde zorluk çekmesi gibi belirtiler görülür.

Demir anemisi tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisinde tanının doğru konulması oldukça önem taşır. Yapılacak olan tetkikler sayesinde demir eksikliğinden kaynaklanan demir anemisinin oluşmasına etki eden faktörler belirlenir ve tedavi buna yönelik uygulanır.  Demir anemisinin tedavi yöntemleri arasında kişinin beslenme tarzında yapacağı bir takımı değişiklikler, demir takviyeleri, ilaç ve cerrahi girişimler yer almaktadır. Şiddetli demir anemisinde ise, tedavi hastaneye yatırılarak yapılabilir. Bu durumda kişiye demir enjeksiyonları, damardan demir verilmesi ya da kan nakli uygulamaları yapılabilir.

]]>
Orak Hücreli Anemi Hastalığı https://www.anemiler.net/orak-hucreli-anemi-hastaligi.html Sat, 01 Dec 2018 07:01:11 +0000 Orak Hücreli Anemi Hastalığı, Özellikle Akdeniz Bölgesinin doğu ve güney bölgeleri olan Adana, Mersin ve Hatay illerinde yaygındır. Kanda kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve plateletler bulunmaktadır. Kırmızı K Orak Hücreli Anemi Hastalığı, Özellikle Akdeniz Bölgesinin doğu ve güney bölgeleri olan Adana, Mersin ve Hatay illerinde yaygındır. Kanda kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve plateletler bulunmaktadır. Kırmızı Küreler, bunlara  eritrosit adı verilmektedir. Temel görevleri, dokulara oksijen taşımak ve aynı şekilde oluşan karbondioksiti  akciğerlere götürmektir. Bu görevleri yapabilmek için, eritrositler ileri derecede özellerdir. 

Kırmızı kan hücrelerinin temel yapısını Hemoglobin denilen bir yapı oluşturmaktadır. Protein yapı ise Hemoglobin A’da erişkin bir bireyde alfa ve beta zincirlerinden oluşmaktadır. Erişkin bir kişide üç tip Hemoglobin yer alır. Bu değişiklikle bir aminoasit olan glutamin yerine bir diğer aminoasit olan valin geçmektedir. Son derece basit gibi görünmekte olan bu değişiklik anormal bir hemoglobin olan hemoglobin S oluşumuna neden olmakta bu da orak hücreli anemi hastalığını oluşturmaktadır.

Orak Hücreli Anemi Hastalığı Belirtileri

Genellikle 6. aydan sonra başlayan belirtiler arasında en sık görülen belirti kansızlıktır. Kalıtımsal bir hastalıktır. Alkol almak, stres, sigara kullanmak gibi etmenler krizleri tetiklemektedir.
 • Orak hücre krizleri (ağrılar eşliğinde)
 • Kansızlık belirtileri. Yorgunluk, soluk renk, düzensiz nabız.
 • Büyümenin gecikmesi,
 • Zatürre, kemik iliği iltihabı, menenjit,
 • Sarılık,
 • Safra taşları
 • Ayak bileği yakınında yaralar dır.
Tedavisi 

Koruyucu ve semptomları ortadan kaldırıcı olarak yapılmaktadır. Kriz ve ağrıların başladığında, su kaybını azaltmak için su alınmalıdır. Ağrıları kesiciler, antibiyotik kullanımı, hidroksiüre içeren ilaçlar ve günlük olarak gıda takviyeleri almak tavsiye edilmektedir. Bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Genellikle koruyucu ve krizlerin önlenmesi için tedbir amaçlı ilaçlar kullanılır.
]]>
Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı https://www.anemiler.net/akdeniz-anemisi-tasiyiciligi.html Sun, 02 Dec 2018 05:48:32 +0000 Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı: Diğer bir adı da Talasemi olan Akdeniz Anemisi, Dünyada pek çok bölgede bulunan bir çeşit kan hastalığıdır. Bu hastalık kişilerde 2 türde görülmektedir. Birincisi Akdeniz anemisi taşı Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı: Diğer bir adı da Talasemi olan Akdeniz Anemisi, Dünyada pek çok bölgede bulunan bir çeşit kan hastalığıdır. Bu hastalık kişilerde 2 türde görülmektedir. Birincisi Akdeniz anemisi taşıyıcılığı, diğeri ise Akdeniz anemisi hastalığıdır. Akdeniz anemisi alyuvarlarda yer alan hemoglobinin kalıtsal olarak geçişi ile gelişen bir çeşit hastalık türüdür. Bunun sonucu ise kansızlık olarak görülmektedir. Bu hastalıkta, alyuvarlar da yer alan hemoglobinlerin sentezinde azalma olur bundan dolayı alyuvarların içleri boş gibi görülmektedir. Teşhis basit bir kan testi ile yapılmaktadır. Alyavurların bu görünümünü tespit etmek için yapılan kan testi önemli rol oynar. Akdeniz Anemisi taşıyıcılığında, taşıyıcı kişiler hiçbir belirti vermeden bu hastalığı taşırlar. Taşıyıcı olan kişilerin basit bir kan testi ile bunu öğrenmeleri mümkündür. Anne ve baba Akdeniz anemisi taşıyıcısı ise bebekte %25 oranında hasta olarak Dünyaya gelebilir.

Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı: Bu hastalıkta olan kişilerin alyuvarları daha küçük ve içi boş olarak görülür. Hastalığı taşıyan kişilerde, hemoglobin molekülünün küçük parçaları, HbA2 konsantrasyonu normal insanlara göre çok daha yüksek oranlardadır. Akdeniz anemisi taşıyıcılığı, anne, babadan çocuklarına geçebilmekte, kalıtsal ve ömür boyu devam etmektedir.

Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı Sonuçları; Kişinin Akdeniz anemisi taşıyıcısı  olduğunu bilmesi çok önemlidir. Zira, anne ve babanın ikisi de taşıyıcıysa, ağır bir kan hastalığı olan Akdeniz anemili çocuğun olma ihtimali yüksektir. Hastalığın teşhisi özel bir kan testidir. Evlenecek çiftlerden nikah öncesi devlet tarafından bu test istenmektedir. Çiftlerden sadece bir tanesinin bu testi yaptırması yeterli olacaktır. Sonuç pozitif çıkarsa diğer eşinde bu testi yaptırması ve sonuca göre bebek sahibi olunacak dönemde tedavi olunması gereklidir. Akdeniz anemisi taşıyıcıları hasta değillerdir ve herhangi bir tedavileri yoktur. Şayet buna bağlı bir kansızlık mevcut ise, kesinlikle anemi tedavisi yapılması gereklidir.
]]>
Talasemi Akdeniz Anemisi https://www.anemiler.net/talasemi-akdeniz-anemisi.html Sun, 02 Dec 2018 07:09:31 +0000 Talasemi Akdeniz Anemisi, Birbirinden farklı olarak 2 türü vardır. Bir tanesi talasemi Akdeniz anemisi, diğeri ise talasemi Akdeniz anemisi taşıyıcılığıdır. Taşıyıcı kişiler normal hayatlarına devam ederek herhangi bir şika Talasemi Akdeniz Anemisi, Birbirinden farklı olarak 2 türü vardır. Bir tanesi talasemi Akdeniz anemisi, diğeri ise talasemi Akdeniz anemisi taşıyıcılığıdır. Taşıyıcı kişiler normal hayatlarına devam ederek herhangi bir şikayette bulunmamaktadırlar. Kan testi ile ortaya çıkmakta ve bebek bekleyen kişilerde riskli olabilmektedirler. Anne veya baba adayı talasemi hastalığı taşıyor ise ciddi bir kan rahatsızlığı olan bu durum bebekte de olma riski çok fazladır. Bir çeşit kansızlık hastalığıdır. Talasemi major ise hastalığın ağır seyredilmiş halidir. 

Bebeklerde ise 6 aylıkken kansızlık ile başlayan Akdeniz anemisinde kalp yetmezliği oluşabilmektedir. Bunların olmaması için sürekli kan nakli yapılması gerekmektedir. Yapılmayan kan nakillerinde hasta bir kaç yıl içerisinde ölebilmektedir. Kan nakli yetersiz yapıldığı zamanlarda ise kemik iliğinin kan yapması sonucu kemiklerde kırılmalar olabilmekte ve yüzde bulunan kemiklerde şekil değişiklikleri olabilmektedir. Üst dişler ise öne fırlamış durumda bulunmaktadır. Boyu kısa kalmaktadır. Ergenlik çağına giremez. Tedavi durumlarında ise kan nedeniyle vücutta biriken fazla demirin atılmasını sağlayan C vitamini ve desferoksamin verilmektedir.  Erken yaşlarda kemik iliği nakli ile %70 ve %80 oranında hasta eski sağlığına kavuşabilir. Türkiye nüfusunun %2,1 Talasemi Akdeniz taşıyıcısıdır. Antalya, Antakya, Mersin bölgesinde oran %12 oranında artmaktadır. 

Talasemi Akdeniz Anemisi Belirtileri 
 • Halsizlik
 • Soluk cilt 
 • Aşırı iştah yada istahsızlık
 • Vücutta şişkinlik(özellikle karın bölgesi)
 • Gözlerde sarılık
 • İdrarda koyu renk
 • Yüzdeki kemiklerde şekil değişiklikleri
 • Dalağın olması gerekenden daha büyük olması 
Akdeniz anemisinde herhangi bir ilaç kullanımı yada tedavi şekli bulunmamaktadır. Ömür boyu bu şekilde sürmektedir. Gerekli görüldüğü durumlarda kan transfüzyonları ve gerekli durumlarda dalak alınmaktadır. 
]]>
Akdeniz Anemisi Hastalığı https://www.anemiler.net/akdeniz-anemisi-hastaligi.html Mon, 03 Dec 2018 04:04:24 +0000 Akdeniz anemisi hastalığı, Tıp dilinde talasemi olarak da geçmektedir. Bu hastalığın bu ismi alması Akdeniz'de fazla görülmesidir. Akdeniz anemi hastalığı daha çok kansızlık hastalığı olup genetik yollarla da sirayet ede Akdeniz anemisi hastalığı, Tıp dilinde talasemi olarak da geçmektedir. Bu hastalığın bu ismi alması Akdeniz'de fazla görülmesidir. Akdeniz anemi hastalığı daha çok kansızlık hastalığı olup genetik yollarla da sirayet edebilir. Kansızlığın oluşmasındaki etken kanda yer alan alyuvarların yapısında bulunan hemoglobin kusurlu yapısından da kaynaklanmaktadır. İki çeşit Akdeniz anemi hastalığı mevcuttur. 

Akdeniz anemi hastalığının çeşitleri 

 • Akdeniz anemi minör: Abartılacak kadar bir kansızlık türü değildir. Bu hastalığına tutulan kişiler Son ana kadar hastalıklarını fark etmezler ama belirtileri olarak halsizlik ve yorgunluk olarak karşımıza çıkmaktadır teşhisi yapılabilmesi için hemoglobin elektroforezi kullanılmaktadır Eğer ebeveynlerin ikisinden birinde Akdeniz anemi hastalığı varsa doğacak çocuğun Akdeniz anemi minör olma ihtimali yüzde %50 oranındadır.
 • Akdeniz anemi majör: Özellikle bu hastalık türü ülkemizde çok fazla görülmektedir. Anne ve babaların taşıdığı bir hastalık türüdür. Minör hastalığı gibi değildir ve bu biraz daha ağırdır. Bebek doğduğundan beri belirtilerini gösterir ve daha da şiddetini göstermektedir. Hafif alınacak bir hastalık türü değildir. Uzun zaman devam edebilir. Tedavi maliyeti külfetlidir. 

Akdeniz anemi belirtileri

 • Kişide her zaman bir halsizlik ve yorgunluk hali
 • Karında bir şişlik 
 • İştah problemi (Çok fazla yemek yada hiç yememek gibi)
 • İdrar renginde değişiklik meydana gelir 
 • Soluk cilt 

Akdeniz anemisi tedavisi

Her hastalığın bir tedavisi olduğu gibi Akdeniz anemi hastalığının da bir tedavisi vardır. Önemli olan doğru bir süreç içerisinde bunu uygulayabilmektir.  Doktorlar, kan hücrelerindeki hemoglabin yapısında bulunan genleri kontrol etme liyakatine sahiptir. Hemoglabinin içerisinde buluna hücreler bozuk ve eksikse zaten Akdeniz anemi hastalığı meydana gelir. Akdeniz anemi hastalığı hem ilaç tedavisiyle hem de kemik iliği nakli ile bunun bertaraf etmek mümkündür. Kansızlık durumu meydana geldiğinde zaten halsizlik ve sürekli uyuma isteği geldiğini bilmekteyiz. 

Akdeniz anemi hastalığı beraberinde bir çok önemli hastalıkların getirdiğini unutmamak gerekir.  Demir eksikliği hayatımızda sıkça kullandığımız ya da duyduğumuz bir terimdir. Vücudun içerisinde biriken demir problem oluşturur. Bu yüzden bu hastalığa yakalanan kişiler 3 ya da 4 yaşına geldiklerinde pompa yardımıyla haftada rutin şekilde yapılacak deri altı infüzyonu ile ilaçlama süreci başlatılabilir. Kemik iliğinin naklinin sağlıklı yapılabilmesi için karaciğeri de sağlam olması gerekmektedir. 

]]>
Demir Eksikliği Anemisi https://www.anemiler.net/demir-eksikligi-anemisi.html Tue, 04 Dec 2018 03:09:37 +0000 Demir Eksikliği Anemisi, Kansızlık hastalığının en sık rastlanılan çeşididir. Tıp dilinde sideropenik anemi diye isimlendirilir. Mikrostit anemilerin en büyük özelliği küçük alyuvarlarla karakterize olmasıdır. Demir e Demir Eksikliği Anemisi, Kansızlık hastalığının en sık rastlanılan çeşididir. Tıp dilinde sideropenik anemi diye isimlendirilir. Mikrostit anemilerin en büyük özelliği küçük alyuvarlarla karakterize olmasıdır. Demir eksikliği anemisinde demirin besinlerden alınımının veya bağırsaklardan emiliminin az olması nedeniyle hemoglobin yapısının azalmasıyla ortaya çıkan bir kansızlık türüdür.

Demir Eksikliği Anemisi Sebepleri

Bedensel ihtiyaçların artması sonucu ihtiyaçların karşılamaması ve kayıpların artması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bunun en önemli sebepleri şu şekildedir:

 • Patolojik kan kayıplar
 • Fizyolojik kan kayıplar
 • Gıda demirinin az emilimi
 • Kanın yetersiz alınması

Yetişkinlerde; Kadınların bedenlerinde menstruasyon yani kan kayıplarından dolayı kadınlar ayda ortalama 30 ml kan kaybı olur. Bayanların en az %15-25 inde 60-80 ml’dan daha fazla kan kaybına sebep olmaktadır.  Bu da yaklaşık 30-40 mgr kadar demir eksikliği demektir. 

Bebek ve çocuklarda; Sağlıklı normal doğumlarda bebeklerin ilk 5-6 ayında annelerin sütü demir ihtiyacını gidermeye yeterli olabilir. Fakat daha sonra ek olarak bebeklere demir içeren besinlerden verilmeye başlanabilir. Prematüre olarak doğan bebeklerde ise demir oranı normal olsa bile bebeklerin demir deposu olmadığı için aldığı demirler yetersiz kalabilir.

Demir eksikliği anemisi sebeplerinden biri de hamileliktir. Kadınlar hamilelik dönemlerinde günlük gereksinimi her geçen gün artar ve artmaya da devam eder. Hamilelerin demir eksikliği 3 ayda 3-7 mgr düzeyine yükselir. Hamilelerin diğer insanlardan çok daha fazla demir mineraline ihtiyaçları vardır. Ama alınan demir mineralinin oranı hep aynı kalır. Hamilelerde yapılan hemogram tetkiklerinde eğer hemoglobin miktarı 11 gr’ın altında kalırsa demir eksikliği anemisi tanısı konur. Eğer hemoglobin değerleri 9’un altına düşerse hamilelerde düşük tehlikesi ortaya çıkabilir. Ayrıca doğum kontrol yöntemlerinden biri olan rahim içi araçları demir mineralini artırırken doğum kontrol hapı aksine demir eksikliğine yol açmaktadır.

Patolojik olarak yaşanan kan kayıpları: Patolojik olarak yaşanan kan kaybı demir eksikliği anemisine neden olan sebeplerin başında gelmektedir. Özellikle gastrointentinal kan kayıpları patolojik kan kaybına neden olan sebeplerin en önemlisidir.

Kan Bağışı: Kan bağışında bulunan kimselerde demir eksikliğine bağlı demir eksikliği anemisi görülebilmektedir. Tıbbi olarak konuşursak yaklaşık %15 gram civarında hemoglobine sahip olan bir kimse yaklaşık 1 ünite kan verirse demir eksikliği anemisi meydana gelebilir. Ayrıca regl döneminde ki bir bayan bir sefer dahi kan verse vücudun demir ihtiyacından daha aşağı düşerek, demir eksikliği anemisine sebep olur. Sağlıklı bir erkek  kısa aralıkla 3-4 defa  kan verirse bu durum da demir eksikliği anemisine neden olabilmektedir.

Sürekli Böbrek Yetmezliği: Kronik böbrek yetmezliğine sahip olan ve buna bağlı olarak da sık sık diyaliz makinesine bağlı olarak yaşayan kimselerde de demir eksikliği anemisi görülebilir

Yetersiz ve yanlış beslenmek: Vücudun ihtiyacı dahilinde demir tüketmemek demir eksikliği anemisine neden olur. Özellikle vejeteryan olan ve kırmızı et yemeyen kişilerde bu durum çok daha sık görülmektedir.

Demir Eksikliği  Anemisi Tedavisi

Demir eksikliği anemisinin tedavisi, anemiye neden olan sebebin teşhis edilmesi ile başlar. Ancak genel tedavi yöntemi farmakoloji ile yapılır. Eğer aneminin sebebi kan kaybı ise kayba neden olan sorunlar ortadan kalmalıdır. Bunlar dışında dengeli ve düzenli beslenme ile de evde tedavi yöntemlerini denebilir.

]]>
B12 Anemisi https://www.anemiler.net/b12-anemisi.html Tue, 04 Dec 2018 12:07:30 +0000 B12 Anemisi, Vücudun, yeterli miktarda B12 vitaminini alamadığı bir durumdur. Vücuttan oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerini üretmek için B12'ye ihtiyaç duyulur. Yeterli B12'ye sahip olunmaması anemi hastalığına neden B12 Anemisi, Vücudun, yeterli miktarda B12 vitaminini alamadığı bir durumdur. Vücuttan oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerini üretmek için B12'ye ihtiyaç duyulur. Yeterli B12'ye sahip olunmaması anemi hastalığına neden olabilir. Vücudun temel görevlerini getirememesi, kırmızı kan hücrelerine bağlıdır. Bu durum, insanın zayıf ve yorgun hissetmesine neden olabilir. Vitamin B12 eksikliği sinirlere zarar verebilir. Hafızayı ve düşünceyi etkileyebilir.

B12 Anemisi Nedenleri: Çoğu insan, et, yumurta, süt ve peynir tükettiği zaman yeteri kadar B12 vitamini alır. Normalde vitamin, sinir sistemi tarafından absorbe edilir. Vitamin B12 eksikliği anemisi, genellikle sindirim sistemi, vitamini absorbe edemediği zaman ortaya çıkar. İleri düzeyde bir anemi görüldüğünde, vücut midedeki B12 vitamini emiliminde yardımcı olan hücreleri yok eder. Midenin bir kısmı veya ince bağırsağın son kısmının alınması için ameliyat geçirildiyse, ileriki zamanlarda B12 anemisine yol açabilir. Bu operasyon, aşırı kilolu insanların kilo vermelerine yardımcı olmak için başvurulan cerrahi yöntemlerden biridir. Sprue (çölyak hastalığı), crohn hastalığı, ince bağırsakta bakteri üremesi veya parazit gibi durumlarda ortaya çıkabilir. B12 anemisi, yeterli düzeyde gerekli gıdaların tüketilmemesinde ortaya çıkabilir. Ancak nadir durumlarda görülür. Bunlara ek olarak; alkol kullanımı ve reçeteli, reçetesiz bazı ilaçların kullanımı da B12 anemisini tetikleyebilir.

B12 Anemisi Semptomlar
 • Zayıf, yorgun ve uyuşuk hissetme
 • Solgun bir cilt
 • Boğaz ağrısı ve diş eti kanaması
 • Mide rahatsızlığı ve kilo kaybı
 • İshal ve kabızlık
 • Parmak ve ayak parmaklarında dolgunluk
 • Zayıf bir denge hissi
 • Depresyon
 • Zihinsel yetenek kaybı
B12 Anemisi Tedavisi: Vitamin B12 eksikliği anemisi, vitamin B12 takviyeleri ile tedavi edilir. Takviye almak, B12 vitamini seviyesini normale döndürür. Bu nedenle, belirtiler ortadan kalkar. B12 vitamini seviyesini normal seviyede tutmak için, muhtemelen hayatın sonuna kadar takviye alınması gerekir. Eğer kullanılmazsa tekrar nüksedebilir. B12 vitamini için doğru kaynaklar olan; et, süt, peynir ve yumurta içeren çeşitli diyetler uygulanabilir. Ayrıca başka bir B vitamini türü olan, folik asit içeren gıdalar tüketilmelidir. Örneğin; yeşil sebzeler, narenciye, tahıllı ürünler gibi...
]]>
Kansızlık Anemi https://www.anemiler.net/kansizlik-anemi.html Wed, 05 Dec 2018 07:05:48 +0000 Kansızlık anemi, Çok yaygın görülen bir kan hastalığıdır. Kan içerisinde alyuvarlar adı verilen kan hücreleri yer almaktadır. Kan hücrelerinin kırmızı renkte olmasını ise hemoglobin adı verilen madde sağlar. Hemoglob Kansızlık anemi, Çok yaygın görülen bir kan hastalığıdır. Kan içerisinde alyuvarlar adı verilen kan hücreleri yer almaktadır. Kan hücrelerinin kırmızı renkte olmasını ise hemoglobin adı verilen madde sağlar. Hemoglobin miktarı olması gereken düzeyin altında olduğunda kişilerde kansızlık hastalığı meydana gelir. Bu durumun altında yatan pek çok sebep bulunmaktadır. Yetişkin bir erkekte en az 13 g/dl, bayanlarda ise 12 g/dl hemoglobin bulunması gerekir. Bu oran çocuklarda ise daha azdır. Kansızlık bulunan hastaların bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalması muhtemeldir. Kansızlık en çok kadınlarda görülür.

Kansızlık anemi belirtileri 

Kansızlık hastalığının teşhisi en iyi kan sayımı sayesinde gerçekleştirilir. Bu nedenle belirli aralıklarla kan tahlili yaptırılması tavsiye edilir. Bilinen en yaygın kansızlık belirtileri aşağıda sayılmaktadır.
 • Kansızlığın en bariz belirtisi halsizlik ve solgun cilttir. Bu duruma bağlı olarak bireyler basit bir şey ile bile uğraşırken şiddetli yorgunluk ve çarpıntı yaşayabilirler. 
 • Kansızlık bulunan bireylerin iştah kaybı yaşaması da beklenir.
 • Kansızlık halinde kabızlık gibi bazı bağırsak hastalıkları yaşanılabilir. 
 • Özellikle çocukluk çağında meydana gelen kansızlık halinde hastaların toprak ve kil yemek gibi istekleri meydana gelebilir. 
 • Bazı hastalarda kulak çınlaması, hafif baş dönmeleri görülebilir. 
Kansızlık aneminin tedavi süreci

Kansızlığın tedavi edilebilmesinde beslenme düzeninin de büyük payı bulunmaktadır. Kanda bulunan hemoglobin miktarını arttırabilmek için demir ve B12 vitamini takviyesi yapılması gerekir. Bu nedenle tavuk ciğeri, yeşil yapraklı sebzeler, keçiboynuzu özü, kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünler, yeşil mercimek, çiğ badem gibi besin maddelerinin tüketimine ağırlık verilmesi gerekir. bu besinlerin tüketimi kadar doğru usullerde tüketilmesi de önem arz etmektedir. Yine doktor tarafından önerilen kansızlık ilaçlarının da özen ile kullanılması gerekir.
]]>
Anemide Beslenme https://www.anemiler.net/anemide-beslenme.html Thu, 06 Dec 2018 03:47:58 +0000 Anemide beslenme, Anemi kanda bulunan ve kana kırmızı rengini veren hemoglobin miktarına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Kandaki hemoglobin miktarı ne kadar azalırsa aneminin de şiddeti artar. Anemi hastalığı şiddet Anemide beslenme, Anemi kanda bulunan ve kana kırmızı rengini veren hemoglobin miktarına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Kandaki hemoglobin miktarı ne kadar azalırsa aneminin de şiddeti artar. Anemi hastalığı şiddetli kan kaybı, yetersiz beslenmeye bağlı olarak hemoglobin oluşturulamaması nedeniyle meydana gelebileceği gibi başka sebeplere bağlı olarak da gelişebilir. Anemi hastalığının tanısının konulması çok kolaydır. 

Anemi halsizlik, solgun beniz, yorgunluk gibi şikayetler baş gösterir. Bireylerin bu belirtiyi hissetmesiyle birlikte bir kan sayımı yaptırması gerekir. Ayrıca erken tanı için yılda birkaç kez de anemi kontrolü yaptırılabilir. Hastalıkla mücadele de beslenme alışkanlıklarının önemi büyüktür. Dengeli ve düzenli beslenmek, öğün atlamamak, anemiye iyi gelecek besin maddelerinin tüketimine daha fazla ağırlık vermek gerekir.

Anemide beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir

Her hastalığın oluşumunu engellemek ve tedavi edebilmek için beslenmenin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Bazı hastalıklar beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığı gibi iyileşmesi de yine beslenme ile yakından ilgilidir. Anemi hastalığından kurtulmak için hemoglobin miktarının arttırılması gerekir. Bu ise demir mineraline bağlıdır. Bu nedenle demir yönünden zengin besin maddeleri ile beslenmek gerekir. Bu besin maddeleriyle beslenmek kadar besin maddelerinin usulen doğru şekilde de tüketilmesi şarttır. Örneğin demir alımında C vitamini kullanmak faydalıdır. Yine demir yönünden zengin gıda maddeleri tüketildiğinde süt ve süt ürünlerinden birkaç saat uzak durulması gerekir. 

Demir yönünden zengin gıda maddeleri tavuk ciğeri, ıspanak, pazı, kırmızı et, sakatat, bezelye, erik kurusu, yumurta, keçi boynuzu pekmezi, kara üzüm, kara dut, ahududu ve benzeridir. Anemide beslenme önemli olduğu için hastaların bol miktarda bu ürünlerden tüketmesi tavsiye edilir. Özellikle hamileler ve çocuklarda anemi ile mücadelede beslenmeye daha fazla önem vermek gerekir.
]]>
Akdeniz Anemisi Kan Değerleri https://www.anemiler.net/akdeniz-anemisi-kan-degerleri.html Thu, 06 Dec 2018 13:44:10 +0000 Akdeniz Anemisi Kan Değerleri, farklı yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle Akdeniz anemisi nedir Akdeniz anemisi, bilimsel adıyla Talasemi, Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen bir hastalık çeşididir. Do Akdeniz Anemisi Kan Değerleri, farklı yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle Akdeniz anemisi nedir Akdeniz anemisi, bilimsel adıyla Talasemi, Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen bir hastalık çeşididir. Doğacak olan çocuklara anne-babasından kalıtsal olarak geçen kansızlık hastalığıdır. 

Anemi hastalığında kansızlık oluşmasına neden olan faktör, alyuvarların yapısında yer alan hemoglobin maddesinin yapısındaki bozukluktur. Hastalığın aslında 2 farklı çeşidi vardır. Biri Talasemi majör, diğer ise Talasemi minör olarak adlandırılır. Talasemi minör, Talasemi majör hastalığına göre daha az görülür. Kişilerdeki tek bulgu ise kansızlıktır, kişiler genelde halsizlikten şikayet ederler ve genelde evlenme işleminde yapılan kan testine kadar da fark edilmez. Bu durumda olan hastalarda yapılan tahlillerde serum demir düzeyi ya normal ya da artmış durumdadır. Bu hastalığın tanısı Hemoglobin Elektroforezi ile koyulur. Hastalığı teşhis etmedeki en önemli kıstaslar, HbA 2 normal kişilerde %3,4 oranındaken bu hastalığa sahip kişilerde %7'ye yükselmesidir, HbF ise %2-6 oranında artış gösterir. Talasemi minörün en önemli özelliği evli çiftlerde her iki kişide de varsa, çocuğun %25 oranında Talasemi majör olma riski vardır. Talasemi majör ise hastalığın ağır ve ölümcül şekilde seyretme durumudur. Çocukların anne-babasından birinde bu hastalık varsa taşıyıcı olma ihtimali %50 oranındadır. 

Yaşa Göre Akdeniz Anemisi Kan Değerleri

6 ay-4 yaş ortalama 12,5 alt sınır 11
5-7 yaş ortalama 13 alt sınır 11.5
8-11 yaş ortalama 13.5 alt sınır 12
12-14 yaş (kız) ortalama 13.5 alt sınır 12
12-14 yaş (erkek) ortalama 14 alt sınır 12.5
15- 8 yaş (kız) ortalama 14 alt sınır 12
15-17 yaş (erkek) ortalama 15 alt sınır 13
]]>
Fanconi Aplastik Anemisi https://www.anemiler.net/fanconi-aplastik-anemisi.html Thu, 06 Dec 2018 14:49:29 +0000 Fanconi aplastik anemisi, aslında daha bilindik ismi ile "Kemik iliği yetmezliği" olarak ele alınabilmektedir. İnsanlarda ülkemizde dahi olmak üzere çok sık görülen bu durum genellikle çocukluk yaşlarında ortaya çıkarak etkiler Fanconi aplastik anemisi, aslında daha bilindik ismi ile "Kemik iliği yetmezliği" olarak ele alınabilmektedir. İnsanlarda ülkemizde dahi olmak üzere çok sık görülen bu durum genellikle çocukluk yaşlarında ortaya çıkarak etkilerini göstermektedir. Genellikle çocukluk yaşlarında ortaya çıksa bile bazen 50 yaşındaki bir kişide de bu durum oluşabilir. Birçok zaman doğum sonrasında doğumsal anormallik olarak da kendisini gösteren bu rahatsızlık, birçok belirti göstererek etkilerini insanlarda ortaya çıkarmaktadır. Bu belirtiler sonucunda insanlar doktora gittiklerinde gerekli testler yapıldığında fanconi aplastik anemisi sorununun olduğu ortaya çıkmaktadır. Genellikle yapılan en küçük kan testinde bile bu rahatsızlığın var olduğu anlaşılabilir. 

Fanconi aplastik anemisi belirtileri nelerdir
 • Bu hastalığın en büyük belirtisi, sık sık diş eti kanaması ve aynı zamanda vücuttaki küçük kırmızı noktalardır. Bu iki belirtinin aynı anda görülmesi fanconi aplastik anemisi belirtilerinden biri olduğu için görülmesi durumunda acilen doktora giderek gerekli testleri yaptırın. 
 • Bir diğer belirti olarak ise doğum sonrasında küçük bir yüz yapısının olması, fazla ya da eksik parmak, böbrek fonksiyon bozukluğu ve vücutta var olan kahverengi lekelerdir. Bunlar da çok önemli belirtilerden biridir. Genellikle doğuştan var olan fanconi aplastik anemisi belirtilerindendir. 
 • Kişide bu eksiklik nedeniyle trombosit üretimi az olacağı için direk olarak iç kanama ya da beyin kanaması gibi durumların oluşma riski artmaktadır. Bu durum da belirti olarak ele alınabilmektedir. 
Fanconi aplastik anemisi nelere neden olabilir

Lösemi: Çocuklarda ortaya çıkan lösemi hastalığının en büyük nedeni fanconi aplastik anemisi durumlardır. Bu durum birçok kişide lösemi oluşumuna neden olarak insanların çok ciddi bir şekilde zarar görmesine ve fiziksel olarak da sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. 

Mpd bozuklukları: Fanconi aplastik lösemi sorunu olan insanlarda kemik iliğinde depolanmış olan olgun hücrelerin çok fazla artması nedeniyle ortaya çıkmış olan bir hastalıktır. Mpd bozuklukları nedeniyle bu durumun ortaya çıkması çok ihtimaldir. 

Plazma Hücresi bozukluğu: İnsanlarda lenfosit klonu ya da antikor proteininin çok fazla artması sonrasında ortaya çıkmaktadır. Yine bu rahatsızlığın ana nedeni olarak fanconi aplastik anemisi söylenebilir. 
]]>
Akdeniz Anemisi Bulaşıcımıdır https://www.anemiler.net/akdeniz-anemisi-bulasicimidir.html Fri, 07 Dec 2018 07:50:30 +0000 Akdeniz Anemisi Bulaşıcımıdır, Akdeniz anemisi anne ya da babası hasta olan veya taşıyıcılık yapan kişilerde görülmektedir Akdeniz anemisi bulaşıcı bir hastalık değil kalıtımsal bir hastalıktır. Kiş Akdeniz Anemisi Bulaşıcımıdır, Akdeniz anemisi anne ya da babası hasta olan veya taşıyıcılık yapan kişilerde görülmektedir Akdeniz anemisi bulaşıcı bir hastalık değil kalıtımsal bir hastalıktır. Kişiden kişiye nefes yoluyla veya cinsel ilişki yolu ile geçmez. Talasemi adı verilen Akdeniz anemisi yaşadığı sürece düzenli bir şekilde bir veya birkaç kez kan nakli yapılması gerekmektedir. Akdeniz anemisinin tedavisini yapabilmek niyetiyle yapılan eritrosit transvizyonları insan vücudunda bulunan demir birikmesine sebep olur. Demir birikmesi sonucu karaciğer, kalp ve birçok organın zarar görmesine ve fonksiyonlarının bozulmasına sebep olur. Hastanın vücudundan demir birikintisini azaltabilmek için hastaya demir azaltıcı ilaçlar verilir.

Akdeniz Anemisi Belirtileri

Akdeniz anemisi talasemi minör ve talasemi majör diye iki tipi vardır. Akdeniz anemisi talasemi minörde yani bir tek bulgu vardır o da kansızlıktır. Bu hastalar çoğunlukla kendilerini bitkin ve halsiz hissederler.

Talasemi Majör de ise halsizlik çok daha yavaş bir seyir izler. Talasemi majör de belirtiler bebeğin ilk ayladan itibaren başlar ve kansızlık her geçen gün kendini daha fazla göstermeye başlar. Hastalar hayatı boyunca devamlı olarak kan nakline ihtiyaçları vardır. Sürekli yapılan bu kan nakli sebebiyle vücutta aşırı aşırı demir birikmesi olur Bu birikime neden kalp ve karaciğer olmak üzere bütün organlar çok ciddi derecede zarar görür. Talasemi Majör de bebeklerin ilk ay kanla ilgili hiçbir problemleri yoktur her şey normaldir. Genel olarak 6 ayından sonra sarılık ve kansızlık tehlikesi çıkmaya başlar. Bebeğin kan değeri olan hemoglobin değerleri düşmeye başlar ve bebeklerin;

 • Rengi solar
 • Gelişmesi bozulur
 • İştahı kapanı
 • Kusmalar görülür
 • Yüz kemikleri bozulur
 • Karaciğer ve dalakta büyümeden dolayı karın şişliği başlar ortaya çıkar
 • Alın ve elmacık kemikleri dışarıya doğru meyleder
 • Burun kökü basık olur
 • Üst dişleri öne fırlar
 • Kafa yapısında bozulur
 • Boy kısalır

Kemik iliği kansızlığı engelleyebilmek için alyuvarların yapımını artırır. Bebeğin vücudundaki demir fazlalığı ve birikmesi dolayısıyla kalp, karaciğer ve pankreas gibi organlarda büyümeler oluşmaya başlar.

Akdeniz Anemisi Tedavisi:

Akdeniz anemisinde 2-6 hafta aralıklarla hastalara yoğunlaştırılmış kan verilerek kan değerleri yükseltilmeye çalışılır. Hastanın kan değerleri yükseltilmeye çalışılırken bu seferde vücuttaki kan demir seviyesi yükselir.

 • Toksit  madde
 • Kalp  kası
 • Pankreas  
 •  Beyin  
 • Tiroid
 • Paratroit gibi endokrin uzuvlarda birikerek olumsuz etkilere yol açar. Dalaktaki aşırı büyümeye sebep olan kan dalakta yıkılmaya sebep olduğunda ameliyat ile o dalağın çıkarılması gerekmektedir.

Uzmanlar kemik iliği naklinin bir an önce yapılması gerektiğini bildiriyorlar. Bunun için en uygun yaşın yedi yaşından önce yapılması gerekiyor. Daha sonraki yaşlarda ilik nakli yapılan kişilerde

 • Boy kısalığı
 • Organ fonksiyonları
 • Troid fonksiyonları
 • Cinsel gelişim bozuklukları ortaya çıkabilir. Talasemi hastalarına ilik nakli ameliyatı olana kadar ayda bir kez kan nakli yapılması gerekir. Buda vücuda yılda 12 kez yabancı madde girmesi demektir.
]]>
Akdeniz Anemisi https://www.anemiler.net/akdeniz-anemisi.html Sat, 08 Dec 2018 03:23:22 +0000 Akdeniz anemisi, Kalıtsal bir hastalıktır. Kan hastalığıdır. Akdeniz kansızlığı veya bilimsel adıyla talasemi olarakta bilinir. Aneminin oluşmasındaki etmen kanda bulunan alyuvarların içinde bulunan hemoglobin molekülünün ya Akdeniz anemisi, Kalıtsal bir hastalıktır. Kan hastalığıdır. Akdeniz kansızlığı veya bilimsel adıyla talasemi olarakta bilinir. Aneminin oluşmasındaki etmen kanda bulunan alyuvarların içinde bulunan hemoglobin molekülünün yapısındaki bozukluktan kaynaklanmaktadır. Her 10 kişiden birinde akdeniz anemisi hastalığı görülmektedir. Oldukça yaygındır. 

Erkeklere oranla kadınlarda görülme olasılığı daha çok fazladır. 8 mayısta dünya genelinde talasemi yani akdeniz anemisi kutlanır. Ülkemizde en çok görülen kalıtsal kan hastalığıdır. Belirtisini fazla göstermediğinden kişiler hastalığa sahip olduğunun farkında olmayabilirler. Evli her iki ebeveynde de bulunuyorsa çocuklarına geçme olasılığı yüksektir. Bu yüzden evlilik öncesi gerekli testler yapılmalıdır. Tek kalıcı tedavi yöntemi ilik nakli ile gerçekleşir. Çok ciddi hastalıklardır. Ömür boyu kan nakline ihtiyaç duyarlar. 

Akdeniz anemisinin iki çeşidi vardır. Talasemi major ve talasemi minör olmak üzeredir. Ebeveynlerden yalnızca birisi bile akdeniz anemisi ise çocuğun olma olasılığı %50 dir. Talasemi major ağır olanıdır. Bebek ilk aylarda kan yetmezliğinden kaynaklanan kalp yetmezliği oluşur. Düzenli aralıklarla kan nakli yapılmalıdır. Kan nakli yapılmaması durumunda hastalık ölümle sonuçlanabilir. Kemikte kırılmalar oluşur ve kişinin yüz şekli değişir. Alın çıkıktır, dişler önlere doğru gelmektedir. Boyları genellikle kısa kalır. Bu çocuklar ergenlik dönemine girmezler. Ülkemizde ismi gibi Akdeniz bölgesindeki illerde daha çok olasılıkla görülür. Ciddi bir hastalık çeşididir. Mutlaka bir doktora başvurulmalıdır ve laboratuvarlarda gerekli incelemeler yapılıp teşhis konularak tedaviye başlanmalıdır.

Akdeniz anemisinin belirtileri 
 • Sarılık 
 • Halsizlik
 • Karında şişlik
 • Bir şey yemek istememe hissi
 • İdrarın renginde koyulaşma
 • Vücutta ve yüzde şekil değişikliği
]]>
Bebeklerde Akdeniz Anemisi https://www.anemiler.net/bebeklerde-akdeniz-anemisi.html Sat, 08 Dec 2018 21:38:48 +0000 Bebeklerde Akdeniz Anemisi, Çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yaşayanlarda görülen kalıtımsal bir hastalıktır. Akdeniz anemisine sebep olan gen Akdeniz'in en batısından itibaren başlar ve tüm Akdeniz boyuca ve Türkiye'nin de tümü Bebeklerde Akdeniz Anemisi, Çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yaşayanlarda görülen kalıtımsal bir hastalıktır. Akdeniz anemisine sebep olan gen Akdeniz'in en batısından itibaren başlar ve tüm Akdeniz boyuca ve Türkiye'nin de tümünü kapsayarak, Kafkaslar, Orta Doğu, İran, Hindistan'ın kuzeyi üzerinden Güney Doğu Asya'ya kadar uzanır. Türkiye Akdeniz anemisi kuşağının tam ortasında bulunmaktadır. Dolayısıyla da Akdeniz anemisinin en çok rastlandığı ülkelerden biridir. 

Talasemi olarak da bilinen ve bir çeşit kan hastalığı olan Akdeniz anemisi, kırmızı kan hücrelerinde oksijeni taşıyan bir protein olarak görev alan hemoglobin üretiminin normalden daha düşük olma durumudur. Bebeklerde Akdeniz anemisi genel olarak anneden veya babadan geçer. Akdeniz anemisinde, iki Akdeniz anemisi taşıyıcısı anne ve baba adayından doğacak olan çocuk %25 olasılık ile hasta, %25 olasılık ile sağlıklı ve %50 olasılık ile Talasemi taşıyıcısıdır. Genetik bir rahatsızlık olan Akdeniz anemisinde, iki taşıyıcının evlenmesiyle çocuklarında da görülme oranı artacağından çok riskli bir durum teşkil eder. Bu durumda Akdeniz anemisi taşıyıcısı olan anne ve babanın bebeklerine kesinlikle Talasemi testi yapılmalıdır. Akdeniz anemisinin görülme sıklığı kız ve erkek bebeklerde eşittir.

Bebeklerde Akdeniz Anemisi Belirtileri

Akdeniz anemisi olan bebeklerde genellikle doğduklarında normal çocuklardan farklı bir duruma rastlanmaz. Bebekler altıncı ayına geldiğinde kansızlık belirtileri kendini gösterir. Bu aylarda görülen kansızlıkta genellikle demir eksikliğinin neden olduğu düşünülüp hatalı demir eksikliği takviyesi yapılır. Ancak Anemisinin tedavisinde demir eksikliği takviyesinin uygulanması işe yaramamakla birlikte teşhisi konulamamış olan Akdeniz anemisi her geçen gün ağırlaşır. Ayrıca bebekler görülen gelişim geriliği, iştahsızlık, iskelet sistemindeki değişimler, yüz yapısında özellikle elmacık kemiklerinin daha fazla belirgin bir hal alması ve burun köklerine görülen çökme görülen diğer belirtilerdendir.

Bebeklerde Akdeniz Anemisi tedavisi :

Akdeniz anemisi kan aktarımına bağımlı bir hastalıktır. Akdeniz anemisi tedavisinde temel amaç 3-4 haftada bir aralıklarla uygulanan konsantre alyuvarların aktarımıyla birlikte düzenli olarak vücudun ihtiyacı olan demir bağlayıcı ilaçların kullanımıdır. Akdeniz anemisinde, hücre içinde açıkta kalan ve  alyuvar parçalanmasına sebebiyet veren alfa zincirlerinin bağlanması  için gamma zinciri yapımını arttıran ilaç tedavisi ile başarılı neticeler elde edilmektedir. Öte yandan Akdeniz anemisi olan bebeğin karaciğerinde herhangi bir bozukluk olmayıp, uygun bir verici de bulunabilirse kemik iliğinin değişimi ile de başarılı sonuçlar elde edilebilir.
]]>
Vitamin B12 Eksikliği Anemisi https://www.anemiler.net/vitamin-b12-eksikligi-anemisi.html Sat, 08 Dec 2018 21:58:59 +0000 Vitamin B12 eksikliği anemisi, halk arasında pernisiyöz anemi olarak da bilinmektedir. Otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalığın temel nedeni vücutta yeteri kadar B12 vitamini bulunmamasıdır. Bu vitamin eksikliği iki şekilde o Vitamin B12 eksikliği anemisi, halk arasında pernisiyöz anemi olarak da bilinmektedir. Otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalığın temel nedeni vücutta yeteri kadar B12 vitamini bulunmamasıdır. Bu vitamin eksikliği iki şekilde oluşturulabilir: Birincisi günlük diyetimizdeki B12 eksikliği; ikincisi ise kişinin sindirim sisteminin B12 vitamini emme kabiliyetinin eksikliğinden dolayı oluşur. Böylece vücutta çeşitli aksaklılar meydana gelmektedir. B12 vitamini balık, yumurta, et ve süt ürünlerinde bulunur. B12 vitaminin en önemli görevi ise büyümeyi ve eritrositlerin oluşumunu hızlandırmaktır.
B12 vitaminin emilebilmesi için midenin parietal hücrelerinin intrinsik faktör adlı glikoproteini sentezleyebilmesi gerekir. Çünkü intrinsik faktör B12 vitaminine bağlanarak emilimi sağlar. Öncelikle detaylı olarak B12 vitaminini tanıyalım.

Vitamin B12 Nedir 
B12 vitamini kobalamin olarak da bilinir. Kobalamin sınırlı sayıda enzim tarafından kullanılan kompleks bir kofaktördür. B12 vitaminin çoğu karaciğer ve böbrekte depolanır. Suda yaşayan bazı saprofitler az miktarda B12 vitamini sentezleyebildikleri için minör B12 kaynağı sayılabilir. Yiyeceklerle alınan kobalamin proteine bağlıdır. Midede pepsin etkisiyle proteinden ayrılır sonra hapatokorrine bağlanır. Daha sonra çeşitli kimyasal olaylar geçirerek adenozobilkobalamine ve metilkolabamine dönüşerek dolaşıma katılır. 

Vitamin B12 Eksikliği Anemisi Semptomları Nelerdir
Yorgunluk, nefes darlığınız, baş ağrılarınız, bulantınız hatta kusmalarınız olabilir. Kan dolaşımınız da oksijen azlığından dolayı kalp atımınız ve soluk alıp verme hızınızda artma olabilir. El ve ayaklarınızda uyuşma hatta karıncalanma olabilir. Ayrıca dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz

Vitamin B12 Eksikliği Anemisi İçin Risk Grupları Nelerdir
 • Alkol ve uyuşturucu kullananlar
 • Vejetaryanlar
 • Kist hidatiği veya parazit hastalıkları geçirmiş olanlar
 • Evcil hayvan besleyenler bazı risk gruplarıdır.
Vitamin B12 eksikliği anemisi tedavisinde genellikle dışarıdan takviye B12 iğneleri kullanılmaktadır.
]]>
Akdeniz Anemisi Testi https://www.anemiler.net/akdeniz-anemisi-testi.html Sun, 09 Dec 2018 16:34:37 +0000 Akdeniz Anemisi Testi, Talasemi şeklinde de bilinen Akdeniz anemisi genetik şekilde meydana gelen bir kan hastalığıdır. Akdeniz anemisi iki biçimde meydana gelmektedir. İlki Akdeniz anemisinin kendisi ikinci olanı ise Akdeniz anemisi Akdeniz Anemisi Testi, Talasemi şeklinde de bilinen Akdeniz anemisi genetik şekilde meydana gelen bir kan hastalığıdır. Akdeniz anemisi iki biçimde meydana gelmektedir. İlki Akdeniz anemisinin kendisi ikinci olanı ise Akdeniz anemisi taşıcılığı şeklinde olanıdır. 

Anemi kanda bulunan alyuvarların yapısında yer alan hemoglobin molekül yapısında yer almakta olan kusurlardan meydana gelen bir kan hastalığıdır. Akdeniz anemisi olan kişinin taşıyıcısı olup olmadığını belirlemek için Akdeniz anemisi testi yapılmalıdır. Bu test çoğunlukla evlenmeden evvel evlenecek olan çiftlere yapılır. Kan testi yapılarak hastalık bulunuyor ise bir şekilde ortaya çıkar.

Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı

Akdeniz anemisi taşıyıcılığının tek belirtisi hastada yer alan kansızlık ve buna bağlı bir şekilde meydana gelen halsizlik durumudur. Bir çok hasta Akdeniz anemisi taşıyıcı olduğunu evlilikten önce yapılan kan testleri neticesinde öğrenmektedir. Bu hastalıkta en fazla meydana gelen cins ise demir eksikliğinden meydana gelen anemidir. Bu anemide vücudun demir miktarı azalmıştır. Bu hastalığın tanısı hemoglobin elektroforezi testi ile anlaşılır. Akdeniz anemisi testi yapılırken en önemli olan ölçüt HbA2, normal oranlarda %3,4 olması gerekirken bu tür hastalarda %7'ye kadar çıkmaktadır. Talesemi minör hastalığı insanlara hiç bir rahatsızlık vermezken asıl önemi evlilik esnasında meydana gelmektedir.

Evlenecek olan karı kocanın ikisinde de taşıyıcılık bulunuyor ise doğacak olan çocuğun talasemi majör yani bu hastalığın ağır bir biçimde meydana gelme durumu %25 olmaktadır. Fakat çiftlerden yalnızca birisinde taşıyıcılık bulunuyor ise çocuğun taşıyıcı olma durumu %50'dir yani talasemi majör olma durumu bulunmamaktadır. Normalde sağlıklı olan bir kişide iki beta iki alfadan meydana gelen hemoglobin moleküllerinin aksine cooley hastası bulunan bir hastada beta birimleri düzgün bir biçimde meydana gelmezler. 

Sorunsuz bir şekilde meydana gelen alfa birimleri beta birimleri meydana gelmeden önce hücre içerisinde çöker ve alyuvarların yaklaşık olarak %90'ı olgunlaşmadan iliğin iç kısmında ölür. Bu duruma etkisiz kan üretimi ismi verilir. Çocuklar da ise 6 aylıkken meydana gelmeye başlayan ağır kansızlık meydana gelir. Bu durumun neticesi olarak da kalp yetmezliği meydana gelmektedir. Kalp yetmezliğinin meydana gelmemesi için oldukça fazla ve düzenli bir şekilde kan naklinin yapılması gerekmektedir. Fakat kan nakli yapılmaz ise hasta 1 veya 2 sene içerisinde ölür. Talasemi majörde düzenli bir şekilde kan nakli yapılsa bile hasta ağırlaşıyor ise hastanın dalağı alınabilir.
]]>
Fanconi Anemisi https://www.anemiler.net/fanconi-anemisi.html Sun, 09 Dec 2018 23:49:25 +0000 Fanconi anemisi, kemik iliği yetmezliği sebebi olan resesif genetik bir bozukluktur. Kişide bu rahatsızlığın oluşması için anne ve babada bu genin olması gerekir. Toplumda 181 kişiden birisinde bu genin olduğu tahmin edilir. Fanco Fanconi anemisi, kemik iliği yetmezliği sebebi olan resesif genetik bir bozukluktur. Kişide bu rahatsızlığın oluşması için anne ve babada bu genin olması gerekir. Toplumda 181 kişiden birisinde bu genin olduğu tahmin edilir. Fanconi anemisi kadın ve erkekleri aynı şekilde etkileyebilir. Ancak bazı ırklarda daha fazla görüldüğü de bilinir. Bu rahatsızlık oldukça ciddi olup hastada yaşam boyu devam edecek belirtiler gösterir. Bunlara arasında düşük alyuvar sayısı nedeniyle anemi sorunu, kemik iliği yetmezliği, doğumsal defektler ilk sırada yer almaktadır. Hastada kemik ilik yetmezliği olursa çeşitli anemi türleri ortaya çıkabilir. Çünkü bağışıklık sistemi ve alyuvarların temel bileşeni akyuvarların yapımı kemik iliğinde gerçekleşir. Hastalarda görülen doğumsal defektler arasında ise, böbrek sorunları, kulak ve göz sorunları, kemik, iskelet sorunları, ciltte renk değişimleri, konjenital kalp hastalıkları sayılabilir.

Fanconi anemisi evreleri

Doğumla birlikte fanconi anemisi fiziksel bulguları görülür. Fakat bazı hastalarda ileri aşamalara kadar herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Fanconi anemisi ile doğan çocukların önemli bir bölümünde görülen en az bir anomali vardır. Hastaların normal yaşam süresi 29 yıl olarak görülse de, 50 yaşına kadar yaşayan hastalar olabilir. Çocukların 5-15 yaş arasındaki fanconi anemisine bağlı görülen sorunları genellikle myelodisplastik sendrom ile akut myeloid lösemidir. Bu hasta grubunun yetişkinlik döneminde kemik kanseri, ağız kanseri gibi kanser hastalıklarına yakalanma riski yüksek olur.

Fanconi anemisi nedenleri

Resesif geni bulunan anne ve babanın çocuğunda fanconi anemisi genetik olarak görülür. Genin iki ebeveynden alınması resesif durumunu ifade eder. 15 farklı genle ilişkilendirilen fanconi anemisi karmaşık bir yapıya sahiptir. 15 gende bulunan anomaliler bu hastaların % 95 kadarından sorumludur. Çocuklar ailede bu rahatsızlık varsa risk taşırlar. Bazı etnik gruplarda da resesif gen olma riski fazladır.

Fanconi anemisi tanı kriterleri

Fanconi anemisi tanısı genellikle doğum sırasında ya da hemen sonra konur. Tanı koymaya yardımcı olacak kriterler vardır. Bunlar;

Kemik iliği yetmezliği: Bu sorunda kan hücresi üretimi azalır. Bunun sonucunda aplastik anemi meydana gelir. Kişi enfeksiyonlara yatkın olur, iyileşme hızı yavaş olur. Trombosit miktarı az olduğu için, kanama ve morarma sorunu yaşanır.

Blastlar: Bunlar kemik iliğinde kan hücresi üretilmesine engel olan anormal akvuyarlardır. Blast miktarı yüksek olursa akut miyeloid lösemi ortaya çıkabilir.

Aplastik anemi: Kanda oksijen olmasını sağlayan alyuvarlarının düşmesi sonucu enerji azalması yaşanmasıdır. Belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, eller ve ayakların üşümesi gibi bulgular vardır.

Doğumsal defektler: Bunlar çocukta fanconi anemisi olduğuna işaret edebilir. Konjenital kalp hastalıkları, kemik defektleri, böbrek sorunları bunlar arasındadır.

Gelişimsel sorunlar: Bebeklerin düşük doğum ağırlığıyla doğması, normalden kısa boyda olması, iştahsızlık, başın küçük olması gibi sorunlar fanconi anemisine işaret edebilir.

Yetişkinlerde olan belirtiler: Doğumla tanısı konmamış fanconi anemisi yetişkinlerde farklı belirtiler verebilir. Özellikle üreme sisteminde, cinsel organlarda çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Adet gecikmesi, kısırlık sorunları, erken menopoz gibi belirtiler bunlar arasındadır.

Hastalara tanı koymak için öncelikle aile öyküsü bilinmelidir. Çocukta doğumla belirgin ya da belirsiz bulgular olsa da, fanconi anemisi ailede resesif olarak varsa bulunabilir. Eğer doğumla belirtiler dikkat çekmezse, çocuğun 2-15 yaşları arasında ortaya çıkabilir. Bunun kesin olarak tespiti için genetik test yapılmalıdır. Cilt hücrele]]> Hemolitik Anemi https://www.anemiler.net/hemolitik-anemi.html Mon, 10 Dec 2018 06:46:23 +0000 Hemolitik Anemi, İnsan vücudunda oksijeni hücrelere, hücrelerde ortaya çıkan karbondioksiti dışarı atılmak üzere akciğerlere taşıyan kandaki alyuvarlardır. Alyuvarların ortalama ömürleri 120 gündür. Bu sürenin sonund Hemolitik Anemi, İnsan vücudunda oksijeni hücrelere, hücrelerde ortaya çıkan karbondioksiti dışarı atılmak üzere akciğerlere taşıyan kandaki alyuvarlardır. Alyuvarların ortalama ömürleri 120 gündür. Bu sürenin sonunda yıkıma uğrayarak parçalanıp dışarı atılırlar. Yeni alyuvarlarda kemik iliğinde üretilir. 

Hemolitik Anemi: Bu döngüde alyuvarların erken yıkıma uğramaları durumu ortaya çıkarsa kemik iliği normalden fazla alyuvar üretemez. Böylece kanda alyuvar eksikliği ortaya çıkar. Kandaki alyuvar eksikliğinde vücuda yeterli oksijeni taşınamaz ve atık karbondioksitlerinde dışarı atılımında sorunlar ortaya çıkar. Bu durumdan sonra bireyde halsizlikten kalp yetmezliğine kadar problemler meydana gelir.

Hemolitik Aneminin Oluşma Nedenleri: Alyuvarların erken yıkımı ile ortaya çıkan hastalığın yıkıma sebep olan faktörleri iki grupta incelenmektedir. Bunlar kalıtsal ve edinseldir. Bazı hemolitik anemilerin nedeni tespit edilememektedir.

Kalıtsal olarak bireye geçen genlerde sorunlar olabilmektedir. Anne ve babadan birinden ya da ikisinden bozuk alyuvar genleri bireye sirayet etmiş olabilir. Hemolitik anemisi olan vücutta üretilen alyuvarların yapısı anormaldir. Alyuvarlardaki hemoglobinin hücre zarında veya enzimlerinde sorunlar olabilir. Alyuvarların yapıları kırılgan olabilir; kandaki oluşan akım şiddetine dayanamayıp erken yıkıma uğrayabilir.

Edinsel hemolitik anemilerde ise alyuvarlar vücutta normal olarak üretilir. Bireyin geçirdiği bağışıklık sistemi hastalıkları, ilaçlar, enfeksiyonlar veya kan naklinde ortaya çıkan reaksiyonlar sonucu alyuvarların erken yıkımına sebep olmaktadır. Bu olaylar kan içinde ya da dalakta gerçekleşir.

Hemolitik Aneminin Belirtileri: Anemilerin genel olarak belirtilerinin bir kısmı aynıdır. Halsizlik, yorgunluk, ayağa kalkıldığında baş dönmesi, nefes darlığı, baş ağrısı, dişetinde, deri ve tırnaklarda soluklaşma, el ve ayaklarda soğukluk, kalpte üfürme, kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi belirtiler anemilerin ortak belirtileridir.

Diğer anemilerden farklı olarak hemolitik anemilerde görülen sarılık, karnın üst bölgesinde görülen ağrı, bacak ülseri ve ağrısı, kan nakline karşı oluşan reaksiyon belirtileri vardır.

Hemolitik Aneminin Tedavisi: Hastalığın tedavisi bireyin yaşına, sağlık durumuna, önceden geçirilen hastalıklara ve ailesindeki bireylerin sağlık durumlarına göre bireyden bireye değişen yöntemlerle yapılmaktadır. Hastalığın tedavisinde ilaçlar, kan nakli, cerrahi operasyonlar, plazmaferez, kan ve ilik kök hücre yöntemlerinden biri uygulanır. Bireyin yaşam tarzında da değişiklikler yapılır.
]]>
Akdeniz Anemisi Talasemi https://www.anemiler.net/akdeniz-anemisi-talasemi.html Mon, 10 Dec 2018 20:40:54 +0000 Akdeniz anemisi talasemi; adı ile de bilinmektedir. Akdeniz anemisi kalıtsal yani genlerin etkisi ile anne ya da babadan çocuklara geçen bir hastalıktır. Akdeniz anemisi bir çeşit kansızlık hastalığıdır. Talasemi bir kan has Akdeniz anemisi talasemi; adı ile de bilinmektedir. Akdeniz anemisi kalıtsal yani genlerin etkisi ile anne ya da babadan çocuklara geçen bir hastalıktır. Akdeniz anemisi bir çeşit kansızlık hastalığıdır. Talasemi bir kan hastalığı olduğu için doğrudan kanın yapısı ile yakından ilgilidir. İnsan kanında alyuvarlar bulunur. Kanın içerisinde yer alan bu alyuvarların içerisinde de kana renk veren hemoglobin adı verilen bileşenler yar alır. Hemoglobinin yapısında meydana gelen bozulma Akdeniz anemisi yani talasemi hastalığının oluşum nedeni olarak gösterilmektedir. Dünyada en fazla Akdeniz ülkelerinde görüldüğünden bu adla anılan talasemi hastalığının kadınlarda görülme olasılığı da bir hayli yüksektir.   

Akdeniz anemisi talasemi belirtileri nelerdir
 • Doğuştan gelen bu hastalık bebeğin dünyaya geldiği anda hemen hissedilmeyebilir. Çünkü hastalığın en temel belirtisi kansızlıktır. Genellikle ilerleyen aylarda kansızlık baş göstermeye başladığında yapılan tetkikler sonucu hastalığın teşhisi konulur. Bebeklerde görülen kansızlığın temel sebebi demir eksikliği olduğu için ilk tanılar daha çok demir eksikliği olduğu şüphesi üzerinde toplanır. Bu nedenle de hastalığın teşhisinin konulması biraz zaman aldığı için tedavi de zorlaşır.
 • Akdeniz anemisinin ilerleyen aşamalardaki belirtisi ise dalak ve karaciğerde meydana gene şişmelerdir. 
 • İştah kaybı yaşanmasının nedeni anlaşılamasa da Akdeniz anemisinde en sık karşılaşılan bulgulardan bir tanesidir.
 • Akdeniz anemisi talaseminin bir diğer belirtisi ise iştah kaybına bağlı olarak gelişen gelişme geriliğidir. 
 • Ayrıca Akdeniz anemisi hastalarının kemik yapısında da bazı deformeler yaşanması kaçınılmazdır. Hastanın genellikle burun kemiği, elmacık kemikleri değişir. Hastaların bu değişmeye paralel olarak yüz görüntüleri farklılaşır.
Akdeniz anemisi talaseminin tedavi süreci: Hastalığın tedavisi için mutlaka demir bağlama kapasitesi olan ilaçlar reçete edilir. Ayrıca belirli aralıklar ile kan aktarımı yapılır. İlerleyen vakıalarda ise ilik naklinin yapılması gerekir.
]]>
Akdeniz Anemisi Nedir https://www.anemiler.net/akdeniz-anemisi-nedir.html Tue, 11 Dec 2018 09:29:02 +0000 Akdeniz Anemisi Nedir: Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanlara özgü olan bir hastalık türüdür,  Akdeniz anemisi tıp dilinde Talasemi ismiyle anılır. Akdeniz anemisi anne karnındaki çocuğa anne veya babasından kalıtımsal Akdeniz Anemisi Nedir: Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanlara özgü olan bir hastalık türüdür,  Akdeniz anemisi tıp dilinde Talasemi ismiyle anılır. Akdeniz anemisi anne karnındaki çocuğa anne veya babasından kalıtımsal olarak geçen ”Beta Talasemi” bir çeşit kansızlıktır. şeklinde cevaplandırabiliriz. Anemi hastalığı genel anlamı ile, kan hücresinde alyuvarlar yapısında bulunan “hemoglobin” maddesinin yapımındaki oluşan bir kusurdur. Bu hastalığın temel olarak iki ayrı türü bulunmaktadır. Bunlar; Talasemi Major ve Talasemi Minör

Akdeniz Anemisi Talasemi Minör: (Akdeniz anemisi taşıyıcılığı anlamına gelir.) Talasemi Minor, Talasemi majora oranla daha hafiftir. Akdeniz anemisi hastası olan kişide beliren tek belirti yalnızca kansızlık olmasıdır. Bu hastalığı olanların insanların tek şikayeti halsizliktir. Hatta bu hastalığı olan bazı insanlar evlenme işleminde yapılan zorunlu kan testi yaptırana kadar hastalığından habersiz olabilmektedir. Bu sınıfta yer alan hastaların yapılan tahlillerinde, serum demir seviyesi normal veya artmış olarak görülür. Kansızlık çeşitleri içerisinde en fazla rastlanan ve bu hastalık ile en fazla karıştırılan demir eksikliği anemisinde ise demir oran azalmıştır.

Talasemi Minörde tanım, “Hemoglobin Elektroforezi" ile konulur. Talasemi minör hastalığının tespiti için, en önemli tahlil kriterlerinden biri olan HbA2 (kan içinde oksijenin damarlarda taşınmasını temin eden hemoglobin molekülünün küçük parçası) normal insanlarda %3,4, hastalarda ise % 7'ye kadar yükselmiştir; HbF ise az miktarda (%2-6) yükselmiştir. Talasemi Minorün asıl mühim tarafı, bu hastalığın evli olan çiftlerin her ikisinde de olmasıdır; Bu evli çiftlerin çocuğunun Talasemi major olma ihtimali %25 (hastalığın asıl ağır ve ölümcül olan türünden) vardır. Anne ve babadan yalnızca birinin Akdeniz anemisi taşıyıcısı (talasemi Minör) durumunda bu aileden olan çocuğun taşıyıcı olma ihtimali % 50'dir. Talasemi major olma ihtimali ise bulunmaz.

Akdeniz Anemisi Talasemi Major: Bu hastalık, Akdeniz anemisinin ağır olan türüdür. Bu hastalığa Cooley anemisi de denir. Genel olarak bebek henüz altı 6 aylık iken, aniden baş gösteren ağır kansızlık gelişimi, kalp yetmezliği olur. Bu duruma düşmemek için düzenli olarak sık aralıklarla kan nakli yapılması gerekir. Kan nakli yapılmayan hasta birkaç yıl içerisinde ölür. Şayet kan nakli yeterli düzeyde olmazsa, kemik iliğinin çok fazla kan yapması neticesi olarak tahriş oluşan kemiklerde kırılmalar olur, çocuğun yüz şeklinde değişmeler olur, boyu kısa kalır ve ergenlik çağına giremez. Kan nakli ile vücutta depolanan aşırı miktarda demirin sebep olduğu, kalp sorunları (myokardit, kalp yetmezliği, vs) sonraki yaşlarda çoğu zaman ölüme sebep olur.

Akdeniz Anemisi Talasemi Major İçin Tanı Koyma: Hemoglobin elektroforezi analizinde; normal bir yetişkin bireylerde görülmeyen, fakat talasemi major hastalığında % 50-90 oranında görülen ve bir tür hemoglobin olan HbF’in kandaki varlığı tanı koymada yardımcı olur.

Evli olan çiftlerin her ikisinde de Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı varsa, bunların çocuklarının talasemi major olma ihtimali % 25, taşıyıcı olma ihtimali ise % 50 olacaktır. Fakat % 25 ihtimalle bu çocuk normal olabilir.

Akdeniz Anemisi Tedavisi: Tedavi için yapılan kan nakillerinin yanında nakledilen kan sebebiyle, vücutta depolanan aşırı miktarda demirin idrarla atılması için “Desferoksamin” ile “C vitamini” uygulanır. Ayrıca aşırı büyüyen dalak operasyonla alınır. Dalak ameliyatını takiben, depo penisilin koruması tedavisi ile pnömokok aşısı yapılır. Bilhassa erken yaşlarda (kan nakli fazlaca yapılmadan önce) ilik nakli yapılarak, bu hastalar yüzde 70-80 oranında tam olarak bir iyileşme sağlanabilir. 

Akdeniz anemisi nedir bu hastalığın Türkiyeyi ilgilendiren şu bilgileri de ayrıca sunmak istiyorum. Türkiye'nin de bir Akdeniz ülkesi olması hesabıyla, bu hastalığı taşıma riski, kendi toplumumuz genelinde vardır. Ülkemiz nüfusunu]]>